Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Hangi Masrafları Kiradan Düşürebilirsiniz?

Hangi Masrafları Kiradan Düşürebilirsiniz?

Yeni iş veya okul dolayısıyla şehir ya da muhit değişikliğine giderek beklentilerinizi karşılayan nitelikte bir ev kiralamak için araştırma yapıyor olabilirsiniz. Evde ikamet ettiğiniz süreç boyunca ekstra masraflarla karşılaşmamak ve evden kaynaklı sorunlarla doğrudan muhatap olmamak için haklarınızı bilmenizde büyük fayda var.

Kira sözleşmesinde yer alan maddeler haricinde de karşılaşabileceğiniz durumlara hazırlıklı olmanız, ev sahibinizle yaşayabileceğiniz sorunları asgari seviyeye çekebilir. Bu noktada kiradan düşülen masraflar, kiracı hakları, ev sahibi hakları gibi konularda temel bilgiye sahip olarak aklınızdaki evi kiralamanız yerinde olur.

Ev için Yapacağınız Hangi Masraflar Kiradan Düşülür

Taşındıktan sonra karşılaşabileceğiniz durumlardan biri, apartman yönetimi tarafından alınan kararlar neticesinde gerçekleştirilen dış cephe boyası, mantolama, izolasyon gibi onarım ve yenileme işlemleridir. Böyle işlemler uygulanmaya başlandığında ve sizden de işlem sonucu payınıza düşen meblağ talep edildiğinde ödemenizi yaparak ödeme karşılığında aldığınız makbuzu, ev sahibinize ileterek ilgili masrafı kiradan düşebilirsiniz.

Taşındığınız evde su ya da ısıtma tesisatında sorun varsa ya da kiraladığınız ev eşyalı olmasına karşın evdeki beyaz eşya ve elektrikli ev eşyaları arızalıysa, ev sahibinizle görüşmeniz gerekir. Çünkü tüm bu aksak yönlerin tamiratı ve yenilenmesi de ev sahibinizin sorumluluğundadır. Bunların haricinde, kullanımınız esnasında arızalanan aygıtlar varsa ve bu aygıtlar kombi, buzdolabı, ocak gibi sürekli kullanım gerektiren ürünlerse, bunların tamiratını siz yaptırabilir, faturanızı ev sahibinize ibraz ederek yaptığınız masrafı kiranızdan düşürebilirsiniz. Ev sahibiniz sizin yaptığınız bu tür tamirat masraflarını ödemeyi reddederse, mahkemeye başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

Ev Sahibi ve Kiracıların Hakları Nelerdir?

Borçlar Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca belirtilen ev sahibi hakları ve yükümlülükleri şöyle sıralanabilir: 1. Ev sahibi, evini kiracıya teslim etmeden önce kullanıma uygun hale getirmeli ve sözleşme boyunca da bu şekilde kalmasını sağlamalıdır. Ayrıca ev sahibi, hazırlanan sözleşmede bu konuyla ilgili olarak kiracının aleyhinde bir düzenleme yapamaz. 2. Ev ile ilgili zorunlu vergi ve sigorta gibi yükümlülükleri ev sahibi karşılar. 3. Ev sahibi, kendisinin ya da üçüncü kişilerden kaynaklanan yan giderleri karşılar. 4. Ev sahibi, kiraya verdiği evin herhangi bir kusuru olmadığını ispatlayamadıkça evde bulunan sorunlardan kaynaklanan zararı kiracıya ödemekle yükümlüdür. 5. Ev sahibi, kiracının kira bedelini zamanında ödememesi durumunda ceza bedeli talep edemez ya da biriken borçların peşin ödenmesine dair talepte bulunamaz.

Yine Borçlar Kanunu’nun maddelerinde belirtilen kiracı hakları ve yükümlülükleri de genel hatlarıyla şöyledir: 1. Kiracı, oturduğu evin bedelini düzenli olarak ödemekle yükümlüdür. 2. Kiracı, kira bedelini ve varsa yan giderleri her ayın sonunda ya da en geç kira süresinin bitiminde ödemekle yükümlüdür. 3. Kiracı, kira bedelini ve varsa yan giderlerini ödemezse, ev sahibi, kiracıya yazılı olarak bir süre tanıyıp bu süre dahilinde ödeme olmaması halinde kira sözleşmesini feshedeceğini bildirebilir. 4. Kiracı, ev sahibinin yazılı izniyle kiraladığı evde yenilik ve değişiklikler gerçekleştirebilir. 5. Kiracı, ikamet ettiği konutun; ısıtma, aydınlatma ve su gibi kullanım giderlerini ödemekle yükümlüdür.

Ev kiralamadan ya da evinizi kiraya vermeden önce haklarınızı öğrenebileceğiniz makaleleri okumak ve en cazip imkanlarla gayrimenkul satmak, satın almak ya da kiralamak için emapark.com ve emapark.az ’ı ziyaret edebilir, sunulan fırsatlardan anında yararlanabilirsiniz.

Top