Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Hangi Konut İçin Kredisi Alınabilir

Hangi Konut İçin Kredisi Alınabilir

Hangi Konut İçin Kredisi Alınabilir

Bankaların özellikle son 10 yılda yeni ev sahibi olmak isteyenler için hazırladığı konut kredisi seçeneği, pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Uzun vade süreleri ve avantajlı faiz oranlarıyla verilen konut kredileri, konut satın almayı kolaylaştırırken konut satışı yapanlar için de faydalı bir araç oluyor. Her kredi başvurusunda olduğu gibi konut kredisine başvuruda bulunan herkes kredi alamıyor. Konut satın almak isteyenlerin kredi almalarının belli kriterlere bağlı olması gibi bir dairenin krediye uygun olması da bazı kriterlere uygunluk gerektiriyor. Bu nedenle “Hangi tapuya kredi verilir?” sorusu da gündeme geliyor.

Kat mülkiyeti var mı?

Yeni inşaatlarda sıkça kullanılan kat irtifakı, krediye uygunluk konusunda bir parametre olarak yer alıyor. Bina inşaatı öncesinde var olan arsa tapusunun daire hisse tapusuna dönüştürülmesi anlamına gelen kat irtifakının problemsiz bir şekilde gerçekleştirilmiş olması gerekiyor. Kat irtifakının ardından ise iskanı alınmış daire için kat mülkiyetinin yapılmasına sıra geliyor. Krediye uygun olan bir daire için herhangi bir ipotek, şerh ya da haczin daire üzerinde olmaması ve kat irtifakı, iskanı ile kat mülkiyetinin tamamlanmış olması önem arz ediyor. Dairenin bağlı olduğu belediye ile temasa geçerek bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tapu bilgileri uyumlu mu?

Tapuda yer alan tüm bilgilerin gerçeklerle birebir örtüşmesi gerekiyor. Bu konu özellikle bir daireyi beğenen ve satın almak isteyen kredi kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bir nokta oluyor. Başta adres olmak üzere eğer tapu üzerinde beyan edilen tüm bilgiler gerçekte var olan bilgilerle örtüşmüyorsa ve bu durum bir yanlışlıktan kaynaklanıyorsa bilgilerin acilen düzenlenmesi gerekiyor. Kredi işlemlerinde şeffaf ve eksiksiz davranan bankalar, tutarsız ya da eksik bilgilere sahip olan tapulara kredi vermekten kaçınıyor. Tapuya ait bilgilerin tam ve doğru olması kredi onay sürecinde en başta gelen kriter olarak değerlendiriliyor.mornot.com

Evin koşulları uygun mu?

Bankalar konut kredisi değerlendirmesi yaparken öznel sayılabilecek araştırmalar da yapabiliyor. Dairenin yaşı, konumu, mevcut hali, yakın gelecekte kesinleşen durumu gibi somut ancak değerlendirilebilir kriterler de bulunuyor. Krediye uygun bir daire, banka açısından düşünüldüğünde olası bir kredinin geri ödenmemesi durumunda riskine karşılık finansal bir araç anlamına geliyor. Dolayısıyla çok eski evlere kredi verilmez düşüncesi, genelleme yapılamayacağı için doğru olmamakla beraber binanın yaşı, çevresi gibi faktörler de tapunun krediye uygunluğu yönünden belirleyici oluyor.

Siz de kredi kullanarak satın alabileceğiniz evlere emapark.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Top