Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Gayrimenkul Alım Satımının Püf Noktaları!

Gayrimenkul Alım Satımının Püf Noktaları!

Gayrimenkul Alım Satımının Püf Noktaları!

İnsanın kendisini rahat, huzurlu ve güvenli hissedebildiği mekânlardan biri, şüphesiz kendi evidir. Günün yorgunluğunu ve gerginliğini, evimize girdiğimizde yavaş yavaş unuturuz. Vazoda ki renkli bir buket, akvaryumda ahenkle hareket eden balıklar, evimizde merakla bizi bekleyen bir eşimiz ya da ebeveynlerimiz, günün tüm yorgunluğunu atar, dinlendirir…

Büyük meblağların gerektiği bir ev alırken ve satarken başlıca nelere dikkat etmek gerekir?

Bütçemiz, kredi imkanlarımız ve ihtiyaçlarımıza göre nereden, hangi semtlerden konut alabileceğimizi tespit etmeliyiz.

Semtteki emsal olabilecek satışlar, rayiç fiyatları belirler…

Gayrimenkulün tapu kaydı önceden kontrol edilmeli. Haciz, ipotek, ihtiyati tedbir, vergi borçları var mı? Tapu bilgileri ile adresin eşleştiğine dikkat edilmeli.

Su, elektrik, doğalgaz, yönetim aidatlarının ödenip ödenmediği kontrol edilmeli.

Yalıtım, izolasyon: Isı, ses, su yalıtımlarının olması; enerji tasarrufu, sağlamlık ve sağlıklı mekanlar için önemlidir.

Kiracısı olan ikinci el bir konut alacaksanız, mutlaka kira sözleşmesine bakılmalı ve kiracı ile de görüşülmelidir.

Emlak Vergisi ve Bildirimi: Satışı yapılan gayrimenkulün, satıldığı yıl ve geçmiş yıllara ait ödenmemiş emlak vergisinden, yeni alıcı da sorumlu tutulmaktadır. Bu nedenle gayrimenkul alırken, önceki senelerin emlak vergisi borcunun olup olmadığı araştırılmalıdır. Gayrimenkulün satıldığı yılın emlak vergisi de, satan tarafından ödenecektir. Gayrimenkul alanların, ilgili belediyeye yıl sonuna kadar emlak vergisi bildirimi vermeleri gerekiyor. Gayrimenkulün yılın son üç ayı içinde satın alınması halinde ise emlak vergisi bildirimi, gayrimenkulün alındığı tarihten itibaren üç ay içerisinde verilmelidir. (EVK Md. 23)

Gelir Vergisi:Gayrimenkul, satın alındığı tarihten itibaren beş yıl içerisinde satılırsa elde edilen kazancın, değer artış kazancı olarak beyan edilip, gelir vergisi ödenmesi gerekir.

Ev alma, komşu al (Atasözü): Komşular ve çevre de önemlidir. Bir evi değerli ve huzurlu yapan, aynı zamanda yakın komşularımızdır. Kişinin mutlu ve hüzünlü olaylarını paylaşacak, gerektiğinde yardıma gelebilecek olanlar yakın komşularımızdır.

Top