Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Fransız Balkon Kullanmak Ne Kadar Doğru?

Fransız Balkon Kullanmak Ne Kadar Doğru?

Günümüzde birçok bina mimarisinde rastlanan Fransız balkon stili, estetik açıdan hoş dursa da güvenlik konusunda birtakım tereddütlere sebep olabiliyor.

Ülkemizde son yıllarda popülerleşen Fransız balkon tasarımına sahip binalar git gide çoğalıyor. Özellikle yeni bina projelerinde, müteahhitler daha geniş bir daire yaratmak için bu yöntemi kullanmayı tercih ediyor. Her ne kadar ilk bakışta göze hoş ve modern bir yapı olarak görünse de, bu tarz balkonlar güvenlik açısından son zamanlarda olumsuz haberlerle gündeme geliyor. Standart balkonlardan farklı olarak masa ve sandalyelerin sığmadığı balkonda yalnızca pencere açılabiliyor. Camlı bir balkon türü olmasının yanı sıra, tek ya da çift kanatlı seçenekleri de bulunuyor. Bir bakıma dekoratif amaçlı yapılan bu balkonların yapımında kullanılan malzeme ve tekniklerin ise yeterli olmadığı, bu yüzden de tehlike teşkil ettiği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Estetik görünüm sebebiyle güvenlik ikinci plana atılmamalı

Adını Fransa-Paris’teki balkonlardan alan Fransız balkonlara, tavandan yere kadar olan pencereler aracılığıyla geçiş sağlanıyor. Pencereler tamamen açılabiliyor ve balkonun önünde bariyer bulunuyor. Bu bariyerler her ne kadar güvenliği sağlıyormuş gibi görünse de, yapılan araştırmalar neticesinde korkuluk yüksekliğinin yeterli olmadığı belirtiliyor. Dolayısıyla yalnızca hava almak için kullanılabilen ve estetik amaçlı yapılan bu balkonlar sağlamlık açısından yeterli güveni vermiyor. Yetkililerin raporlarına göre Fransız balkon yapımında kullanılan tekniklerin yeterli düzeyde olmaması ve güvenlik kısmının ikinci plana atılması, bu tip balkonların güvensiz oluşunun sebepleri arasında yer alıyor. Standart olarak 60cm uzunluğunda korkuluk takılan bu balkonların güvenli hale getirilmesi için yüksekliğin en az 90 cm, yatay bağlantılar arasındaki mesafenin ise 20 cm olması gerekiyor.

Fransız balkon sağlam betona sabitlenmeli

Müteahhitler balkon korkuluklarını manto malzemesinin üzerine sabitlemeyi tercih ediyor. Bu uygulamanın ise uzmanlar tarafından oldukça sağlıksız olduğu ve güvenliği tehdit ettiği söyleniyor. Çünkü normalde korkulukların sağlam yapıda olan betona sabitlenmesi gerekiyor. Aynı zamanda Türkiye’de yaşayan kişilerin genelde geniş balkon kullanımına alışkın olması, dar ve kısa korkuluklu balkonlarda bu tür sıkıntıların yaşanma riskini arttırabiliyor. Diğer bir yandan, İnşaat Mühendisleri Federasyonu’nun yaptığı bir açıklamaya göre, Fransız balkon yapımının belediyeler tarafından mutlaka sorgulanması gerekiyor. Bununla birlikte güvenlik şartlarının incelenmesi, denetimlere önceliğin verilmesi ve sıklaştırılması da büyük önem taşıyor. Ayrıca küpeşte yüksek kriterlerinin de mutlaka tekrardan gözden geçirilmesi gerekiyor.

Çocuklu kişiler daha dikkatli olmalı

Özellikle çocuğu olan kişilerin Fransız balkon konusunda dikkatli olması öneriliyor. Çünkü küçük ve henüz yeni yürümeye başlayan çocuklar cam ile korkuluk arasında kolaylıkla sıkışabiliyor. Bu da onlar için hayati tehlike anlamına geliyor. Dolayısıyla ev kiralarken ya da satın alırken balkon camı ile korkuluk arasındaki mesafenin 10 cm olmasına mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Yeni daire satın alacak ya da kiralayacak kişilerin, modaya ayak uydurmak adına güvenliği elden bırakmaması önem arz ediyor. Eğer siz de kiralık veya satılık daire arıyorsanız, geleneksel balkon tiplerine sahip daire ilanlarının ve daha fazlasının bulunduğu emapark.com adresini ziyaret edebilir ve filtreleme seçeneklerinden faydalanarak güvenli bir daire bulabilirsiniz

Top