Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Fas-Moroccan Stili Uygulamanın Püf Noktaları

Fas-Moroccan Stili Uygulamanın Püf Noktaları

Fas-Moroccan Stili Uygulamanın Püf Noktaları

Moroccan kelimesi, İngilizce “Fas” demek olan Morocco’dan gelmektedir. “Faslı, Fas’a ait olan” anlamlarındaki bu kelime günümüzde bir kültürel bütünlüğü ifade etmek için kullanılır.

Moroccan stili ise mimari alanda Fas kültürünü yansıtan değerleri bir arada barındıran yerel bir akımdır. Ancak Fas’a özgü oluşu bu stilin tüm dünyaya yayılmasına engel olmamıştır.

Canlı renklerin özgürce bir arada kullanıldığı, etnik desenlerin duvardan halıya her bir ayrıntıda yer aldığı, el işçiliğinin bir adım öne çıktığı Moroccan stili, özellikle bohem tarzı benimseyen ve eklektik dekorasyonu kendine yakın bulan kişilere hitap etmektedir.

İddialı bir çizgide yer alan Moroccan stilini dekorasyona yansıtmak ise oldukça basittir. Fas kültürünü yansıtan 5 farklı detay ile siz de dekorasyonda Moroccan stilini uygulama şansı bulabilirsiniz.

1- Renkli Seramik Aksesuarlar

Fas stili deyince aklınıza renklerin en canlı tonlarının bir arada kullanıldığı tasarımlar gelmelidir. Seramik aksesuarlar da bunların başlıcalarıdır. Vazolar, tabaklar, biblolar… Hepsi de etnik desenleri renklerle buluşturan el emeği ürünlerdir.

Dekorasyona Moroccan stilini taşımak için örneğin; duvara rengarenk seramik tabakları asabilirsiniz.

2- Etnik Aydınlatma Tasarımları

Renkli cam fenerlerin, geometrik detaylara sahip avizelerin gücünden de bu stili dekorasyona yansıtmak için yararlanabilirsiniz. Hem ışığın etnik detaylardan yansıması büyüleyici bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olacak, kendinizi bir masal diyarında hissetmenizi sağlayacaktır.

3- El Dokuma Kilimler

El işçiliğinin Fas kültüründe önemli bir yere sahip olduğunu belirtmiştik. Dekorasyonda bunu göz önünde bulundurarak makine halısı yerine el dokuması kilimler tercih ettiğinizde Moroccan stilinin önemli bir parçasını dekorasyona taşımış olacaksınız.

4- Bakır Aksesuarlar

Fas’a baktığınızda bakır işçiliğinin ne kadar yoğunlukta olduğunu fark edebilirsiniz. Daha çok mutfak eşyalarında kullanılan bu malzemenin dekorasyona dahil edilmek istendiğinde bir sanat eseri gibi işlendiğini görebilirsiniz. Bakır tepsiler, demlikler, tabaklar ve fenerler… Siz de Moroccan stilini dekorasyonda hissettirmek için bakır aksesuarlardan destek alabilirsiniz.

5- Ferforje Detaylar

Demir işçiliğinin çokça görüldüğü Fas’ta ferforje ürünler ayrı bir önem arz etmektedir. Kapı kollarından fenerlere, ayna kenarlarından askılıklara kadar pek çok farklı tasarımda karşımızda çıkan ferforje Moroccan stilini evinize taşımak için başvuracağınız başka bir kültürel mirastır.

Fas-Moroccan Stili Uygulamanın Püf Noktaları

Top