Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Farklı Şehirlerde Bulunan Evler Arasında Takas Yapılabilir Mi?

Farklı Şehirlerde Bulunan Evler Arasında Takas Yapılabilir Mi?

Emlak Sektöründe Konut Alım Satımı!

Emlak sektöründe konut alım-satımı çeşitli şekillerde gerçekleştirilir. Bunlar en yaygın olarak konut karşılığı ödeme biçiminde yapılırken bazı tüketiciler evleri takas etme yoluna giderler. Farklı şehirlerdeki evlerle takas yapılırken prosedür iyice araştırılmalı ve çeşitli önlemler alınmalı.

Konutunuzu başka bir tüketicinin konutuyla takas etmeniz hukuki olarak mümkündür ancak bunun için konuyla ilgili araştırmalar yapmanız önemlidir. Bu işlemde takas edilecek konutların aynı değerde olması gerekmez. Eşitliği sağlamak için eksik olan mali değer için para ödenir. Takas değerlerini eşitlemede Tapu Sicil Müdürlüğü’nün müdahele etmek gibi bir yetkisi bulunmaz. Değeri eşitlemede ödeme peşin yapılmaz, ileriki bir tarihte ödenecek ise kanuni olarak ipotek ettirilebilir. Farklı illerde bulunan evler trampa (takas) yapılabilir.

Riskleri de mevcuttur

Takas işleminin belli riskleri de söz konusudur. mornot.com verilerine göre takas yapacak tüketicilerden biri kara veya zarara uğrayabilir. Emlak işlerinden ve malların piyasadaki değerinden anlamayan yatırımcılar kandırılabilir. En azından bu işlemlerden anlayan birinin rehberliğinde hareket etmek gerekir. Ayrıca takasın resmi işlemlerinin yanı sıra  diğer hususlarda da titiz davranmak gerekir. Ev değeri eşit görünse bile karşı tarafın konutunun bulunduğu ilçenin merkezi olup olmadığı, evin yıpranma durumu, binanın genel yapısı iyice incelenmeli.

Hangi işlemler yapılır?

Farklı şehirlerdeki evlerle takas işlemi söz konusu konutların bulunduğu herhangi bir ilde yapılabilir. İşlemin yapıldığı tapu sicil müdürlüğü tarafından diğer ildeki tapu sicil müdürlüğünden yetki ve kayıt örneği istenerek işlem gerçekleştirilir, yetki istenen müdürlüğe işlemin hukuki dayanağını gösteren resmi senedin ve ilgili belgelerin tasdikli bir örneği yazı ekiyle gönderilir. Müdürlük yazı eline ulaştığında yevmiyeye alarak gereken tescil işlemini yapar.

Gerekli belgeler nelerdir?

Tarafların farklı şehirlerdeki evlerle takas işlemi için istenen belgeler şu şekildedir:

a) İşlemleri yapılacak olan evin tapu senedi, yoksa konutun parsel ve ada numarasını belirten belge ya da malikin sözlü beyanda bulunması.

b) Takas yaptıracak iki tarafın fotoğraflı kimliği, pasaportu ya da avukat kimliğiyla vesikalık fotoğrafları, vergi numarası, T.C. kimlik numarası.

c) Tarafları temsilen başka birileri varsa (kayyum, vasi, vekil) temsille ilgili belge.

Tüm bu belgelerle müraacat edildikten sonra takas işlemini yaptıracak olan her iki taraf bunun için tapu dairesine harç öder. Bunun dışında tapu döner sermayesi için de ödeme yapılır. Öte yandan konutun vakıf taviz bedeli ile veraset ve intikal vergisi varsa ilişiğinin kestirilmesi sağlanır. Ücretlendirmeler Döner Sermaye İşletmesi tarafından belirlenen tarifeye göre yapılı

Top