Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Farklı Mimariler Ezber Bozan Sıra Dışı Evler

Farklı Mimariler Ezber Bozan Sıra Dışı Evler

Farklı Mimariler Ezber Bozan Sıra Dışı Evler

İnsanlığın yerleşik hayata geçmesinden bugüne kadar yüzyıllar boyunca uzanan en eski sanatlardan biri olan mimari, insanların yaşamlarını kolaylaştırmak; barınma, dinlenme, eğlence ve çalışma gibi hayati faaliyetleri için ihtiyaç duydukları mekânların olabildiğince işlevsel, güvenli ve estetik bir şekilde ortaya çıkmasını sağlıyor. Bugün şehirlerde, köylerde, kırsal bölgelerde görmeye alışık olduğumuz mimari formlar coğrafya ve kültürün iç içe geçerek yüzyıllar boyunca şekillendirdiği ve bölgenin spesifik karakterini ortaya koyan formlardır. Zaten bunun için her ülkenin ve hatta her yörenin kendine has yerel mimari özellikleri vardır.

Örneğin Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yığma taş yapılar yerel dokuyu oluştururken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise avlulu ve kesme taştan inşa edilen tarihi yapılar ön plandadır. Tabii modern çağda artık beton gibi malzemelerin apartman ve gökdelen gibi çok katlı ve büyük yapılarda kullanışlı ve pratik olması nedeniyle çoğaldığını da görüyoruz ancak mimari de bu teknolojiyle birlikte gelişiyor ve yine kültürel olarak şekilleniyor elbette. Aslında her şehrin farklı bir dokusunun olmasının sebebi de yine bu mimari formlardan kaynaklanıyor.

Tabii tüm bu gelişmeler şehirleri ve kırsal bölgeleri süslerken, bir yandan da çağdaş tasarımlar üretiliyor ve kimsenin alışık olmadığı fütüristik ve sıra dışı formdaki evler mimari sanatında yenilikler yaratıyor.  Eğer siz de hiç alışık olmadığımız mimarileri incelemeye meraklıysanız işte birbirinden şaşırtıcı ama aynı zamanda göz kamaştırıcı evler…

Taş eve çağdaş bir yorum

Tüm görkemiyle eski büyük ambarları andıran bu çağdaş yapı inşaat yöntemi ve malzeme tercihleriyle mimari alanında yepyeni bir buluşa imza atmış gibi görünüyor. Taş ev severler için çağdaş ve yaratıcı olan bu mimari yapıda, doğal taşlar genellikle alışık olduğumuz şekilde bir harç yardımıyla bir araya gelmek yerine demir kafeslerle şekillendirilip birleştiriliyor. Bu hem çok daha düzenli ve modern bir görünüm ortaya koyuyor hem de zaten oldukça sağlam olan taş evleri daha da sağlam ve güvenli hale getiriyor. Harika değil mi?

Dinamik ve sıra dışı bir biçim

Bu proje ise akıllara kazınan ve ilgi uyandıran yuvarlak formu ile öne çıkıyor. Daha önceki yıllarda biraz da hobbit evlerinden ilham alınarak yapılmış köşesiz ev mimarilerine rastladığımız olmuştu ancak bu mimariler genellikle taş ya da betondan inşa ediliyordu. Bu projede ise dış cepheyi oluşturan temel malzeme ahşap. Ön cephede ise cam hakimiyeti var ve bu formun bu malzemelerle birleşimi adeta gelecekten ışınlanmış bir mekan hissi veriyor.

Saman çatı

Saman çatılar aslında yeni bir buluş değil, aksine oldukça geleneksel bir çatı kaplama yöntemi. Ancak yenilikçi olan bu tarz modern bir ev modelinin saman çatı modeli ile bir araya getirilmiş ve harmanlanmış olması. Ekolojik tasarımların yeniden ön plana çıktığı ve doğaya olan duyarlılığın arttığı bu dönemde bu tarz uyarlamalar da daha da çoğalacak gibi görünüyor.

Havada süzülen orman evi

Ormanın içinde bu doğa evinin ise havada süzülüyormuş gibi görünmesini sağlayan şey ilk katın dış cephesinin aynalarla kaplanmış olması! Eşsiz bir derinlik ve fantastik bir etki yaratan bu mimari sanki enstalasyon bir sanat eserini andırıyor değil mi?

Toprağın içinde

Toprağın kendisini bir zemin değil bir yapı malzemesi olarak kullanan dahice, ekolojik ve aynı zamanda da oldukça rustik ve şık bir ev modeli.

Yüzen ev

Bu bir yat değil, gemi hiç değil; bu yüzen bir ev! Denizin üzerindeki yüzen mimari tasarımı ile geleceğe dönük bir atılım ve lüks kavramına yeni bir boyut getirecek bir form.

Farklı Mimariler Ezber Bozan Sıra Dışı Evler

Top