Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Evlerde Renklerle Odak Noktası Yaratmak

Evlerde Renklerle Odak Noktası Yaratmak

Evlerde Renklerle Odak Noktası Yaratmak

Kusursuz bir dekorasyon oluşturmanın temel kurallarından biri de dizaynını yapacağınız odada bir odak noktası oluşturmaktır. Peki nedir bu odak noktası diye soracak olursanız, cevap aslında çok basit: Bir mekana girdiğinizde dikkatinizi çeken ilk şey, ya da başka bir deyişle, bir odaya girdiğinizde ilk gördüğünüz, ilk baktığınız şey, o odanın odak noktasıdır. Odak noktaları doğru bir şekilde oluşturulduğunda söz konusu odanın çekiciliği artar, daha akıcı bir dizayna sahip olur.

Dekorasyonda odak noktaları denildiğinde çoğu zaman odanın merkezinde yer alan bir konum aransa da, aslında bu pek doğru değil. Odak noktası bir duvar da olabilir, tasarımıyla öne çıkan bir mobilya da; odanın tam ortasında da odak noktası oluşturulabilir, iki duvarın birleştiği en uç köşede de… Odak noktaları genellikle dokular, renkler ve dikkat çeken formlar kullanılarak oluşturuluyor. Bugünkü yazımızda, renklerle odak noktası oluşturmanın inceliklerini ele alıyoruz.

Canlı bir kanepe

Özellikle sade ve genellikle nötr renklerle döşenmiş bir oturma odası dekorasyonunda renkli bir kanepe kadar iyi sonuç veren bir şey düşünemiyoruz. Odanın işlevsel olarak merkezi sayılabilecek olan oturma alanında canlı ve belirleyici renkli bir kanepe kullanmak odanın tüm atmosferini değiştirecek ve en sıradan dekorasyonları bile stil sahibi bir görünümle buluşturacaktır. Dikkat çekici ve canlı renklerden bahsediyoruz ama tabii ki bu etkiyi sağlamak için gösterişli, fazla dikkat çeken, neon renkler kullanmak zorunda değilsiniz! Daha sade ve akıcı bir dekorasyon için pastel renk tonlarının büyüleyici çekiciliği her zaman işe yarar.

Tek cephede renk sıçramaları

Duvarlarda ya da iç kapılarda cesur renk sıçramaları yaratmak her zaman harika görünüyor. Bir odada çekici bir odak noktası yaratmanın en kolay ve şık yöntemlerinden biri de bu: Tek bir duvarı ya da kapıyı göz alıcı bir renk ile boyamak. Bu tarz cesur renkleri dekorasyonun genelinde kullanmak oldukça risklidir ve sonuç boğucu olabilir. Ancak özellikle minimalist ve modern tarzlı yaşam alanlarında tek bir duvarı ya da kapıyı kullanan bu yöntem kontrast yaratarak şık bir akış ortaya çıkarıyor.

Mutfaklar için şık dokunuşlar

Mutfaklarda renklerle çarpıcı bir odak noktası oluşturmak aslında çok kolay! Tek bir dokunuşla, mutfak dolaplarınızın genelinde kullandığınız renk ile kontrast yaratacak dikkat çekici bir tonlama tüm yaşam alanını etkisi altına alabilir. Tezgah üstü fayans alanı bunu yapmak için en ideal noktalardan biri. Bu örnekte olduğu gibi odak noktası olan renk tonunu birkaç şık aksesuarla da destekleyerek tamamlarsanız kusursuz bir dekorasyona ulaşmış olacaksınız.

Doğallık için canlı bitkiler

Canlı bitkiler, ev ağaçları, renkli çiçekler… Evinizde doğal bir odak noktası oluşturmanın en güzel ve tazelik yayan yöntemlerinden biri. Hem renklerin yumuşak ve natürel bir şekilde mekana etki etmesi, hem de pozitif enerjili ve sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmak için oldukça parlak bir fikir değil mi?

Desenlerle gelen renklilik ve hareket

Renk odak noktalarınızın illa ki düz tonlar halinde uygulanması gerektiğini düşünmeyin! Desenlerle işbirliği içindeki dikkat çekici renk tonları daha kesin sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Tabii renkli ve desenli bir odak noktası yaratırken daha dikkatli olmakta fayda var çünkü bu alanda ortaya çıkarılan hareket ile odanın geri kalanındaki mobilya kalabalığı ya da aksesuarların fazlalığı çakışırsa ortaya yorucu bir dekorasyon çıkabilir.

Evlerde Renklerle Odak Noktası Yaratmak

Top