Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Evinizi Teslim Alırken Bir Dedektif Gibi Davranın!

Evinizi Teslim Alırken Bir Dedektif Gibi Davranın!

Orta sınıfın hayatı boyunca yapacağı en büyük alım evdir, evinizi teslim aldınız. Ama sorun üstüne sorun yaşıyorsunuz. Yapımcı şirketi suçlayabilirsiniz. Ama, bu emin olun sizden de kaynaklanan bir sorun. Çünkü, yeterince ince eleyip sık dokumadığınızın bir kanıtıdır bu. İşte bu yüzden, size 15 maddelik bir rehber hazırladık. Eğer bugünlerde bir de evinizi teslim almaya hazırlanıyorsanız bu rehberi elinizden düşürmeyin deriz.

1-BOYANIN KALİTESİNİ İYİ ÖLÇÜN

Satın aldığınız konutta eğer söz konusu olan boyaysa önce duvarlara bakılır. Çok azımız tavanın boyasına dikkat ederiz. Ama işin uzmanları diyor ki, duvardaki boya kalitesi çok iyi olsa da genellikle tavan göz ardı edilebilir. Bu tür bir sorunu yaşamamak için, mesela boyanın dalgalı ve pürüzlü olup olmadığını anlamak için gerekirse bir aydınlatma yardımıyla kontrol edin.

Eğer tavan alçıpan ise profilden kaynaklı eğim ve sarkma olup olmadığı da dikkat edilecek bir diğer nokta.

2- DUVARLARI KONTROL EDİN

Tabii ki tavana bakarken duvarların kalitesini de göz ardı etmeyin. Duvarlar genel olarak pürüzsüz görünebilir. Ama, darbe ve pürüzler genellikle daha sonra fark edilir. Canınızı sıkmaması için teslim almadan önce tüm duvarları sıkı bir denetimden geçirin.

3- TON FARKLILIKLARINI GÖZDEN KAÇIRMAYIN

Satın aldığınız evin duvarlarında kağıt kullanılmışsa eğer, kağıtların ek yerlerinin düzgün yapıştırılmış olmasına ve ton farkı olup olmadığına azami dikkat gösterin. Yok eğer, duvarlar boyalı ise yine ton farklılıklarına ve dalgalar olup olmadığına dikkat edin.

4- BOŞLUKLARA DİKKAT

Evi teslim aldınız. İçine yerleşmeye başladınız. Perdeleri takıyorsunuz. Ama, PVC ve pervazların arasında ciddi bir boşluk olduğunu gördünüz. Ne kadar da can sıkıcı değil mi? Ya da koltuklarınızı yerleştirirken duvar birleşim yerlerinin düzgün olmadığını fark ettiniz. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için teslim alırken daha dikkatli olun.

5- ZEMİNDE GÖZDEN KAÇAN HASARLAR

Zeminlerdeki sorun, en can sıkanlarındandır. Eğer yerler parke yapılmışsa çok daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü, parkelerde esneme olup olmadığını, daha doğrusu yerlerinden oynayıp oynamadığını kontrol etmezseniz yerleştikten sonra çok daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

6- SERT ZEMİNLER ÇİLEDEN ÇIKARMASIN

Seramikler, en çok dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesidir. Gözden kaçırmamanız gereken defolara aman dikkat. Ton farkı kolayca gözden kaçabilecek bir ayrıntıdır. Bu arada kenar köşede gizli kalmış kırık ve çatlaklara da bir o kadar dikkat.

7- KAPILAR SORUN YARATMASIN DİYE

Çoğumuz kapıların ilk görüntüsüyle ilgilidir. Boyası, ihtişamı, kapı kolları gibi görsel görüntüler. Ama, dikkat etmeyeceğiniz ayrıntılar, yerleştikten sonra yaşamınızı zehire çevirebilir. Kapı geçiş profillerinin yerine düzgün montajlanmış olup olmadığına, kapı pervazı ve duvar birleşim yerlerinin düzgünlüğüne, kapı pervazı ve duvar birleşim noktalarının ne kadar muntazam olduğuna ve kapanırlarken kasaya sürtünme yapıp yapmadıklarına, kilitlemede muntazam bir yapı ortaya koyup koymadıklarına dikkat edin. Ayrıca, takılmadıkları zaman yüzeye zarar veren stoperlerinyerinde olup olmadığını da kontrol etmeyi unutmayın.

8- EĞER AHŞAP AĞIRLIKLI BİR YAPINIZ VARSA

Ahşabın yaşama sıcaklık kattığı kuşku götürmez. Ama, eğer iyi bir ağaç seçilmemişse ve iyi bir işçilik ortaya koyulmamışsa daha sonra sizi bu sefer sıcaktan değil ama, sorunlarıyla terletebilir. Bu yüzden ağacın ne olduğu kadar işçilik kalitesini de gerekirse bir uzmanla birlikte inceleyin.

9- BANYODA EKSİK GEDİKLER

Banyo, evin en mahrem köşelerinden biridir. Bir o kadar da rahatlatan mekanıdır. Ama, güzel olduğu kadar sorunsuzsa… Satın aldığınız evde ilk banyonuzu yaparken sinirlerinizin tepenize çıkmaması için banyo vitrifiyelerinin paslı olup olmadığını, eviye, lavabo ve duş bataryalarının özellikle giderlerinin su kaçırıp kaçırmadığını kontrol edin.

10- AYDINLANAYIM DERKEN, KARANLIKTA KALMAMAK İÇİN

Evinize yerleştiğiniz ilk gün karanlıkta kalmamak için siz siz olun elektrik priz ve aydınlatma anahtarlarının çalışıp çalışmadığını mutlaka sıkı bir denetimden geçirin.

11- ANKASTRE ÜRÜNLERİ DE DENETLEYİN

Eğer ankastre ürünlerle donatılmış bir eve yerleşiyorsanız eşyaların sevinci içinde pek çok şeyi göz ardı edebilirsiniz. Unutmayın, kampanya dahilinde verilmiş olsa bile bu ürünleri her zaman değiştirme hakkınız var. Bu yüzden pas, darbe ve çizik olup olmadığına dikkat edin.

12- BALKON SEFASI, CEFAYA DÖNÜŞMESİN

Balkonlu bir eve yerleşiyorsanız eğer, mutlaka eğimin süzgeç tarafına yapılıp yapılmadığı noktasını kontrol etmelisin. Aksi halde, balkon sefasının cefaya dönüşmesi işten bile değil.

14- MARKA TAAHHÜDÜ YERİNE GETİRİLMİŞ Mİ?

İmzaladığınız satın alma sözleşmesinde marka koşulu varsa mutlaka bu markaların kullanılıp kullanılmadığını inceleyin.

15- KULLANMADIĞINIZ SUYUN FATURASINI ÖDEMEYİN

Sayaçlardaki numaraları tek tek tespit edin. İnşaatın tamamlanmasıyla sizin evinizi kullanmaya başladığnız dönem arasında elektrik, su ve doğalgaz kullanılmışsa bunun faturasını siz ödemeyin.

Top