Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bir taşınmaz satın almak, onun tüm hukuki sorumluluklarını da üzerinize almak demektir. Bu nedenle, bir ev satın alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken kriterleri netleştirmelisiniz. Bu kriterleri satın alma kararından, son aşamaya kadar birlikte inceleyelim.

Karar aşamasında kriterlerinizi nasıl oluşturursunuz?

Bütçenizi ve esnetemeyeceğiniz standartlarınızı netleştirin. Eğer yaşamak üzere bir ev satın alıyorsanız, kendinizin ve ailenizin esnetemeyeceği standartlarına daha çok odaklanmalısınız. Yaşamak üzere seçtiğiniz evin, iş ve okul gibi önemli noktalara kolay ulaşım sağlanır bir bölgede olmasına, sosyal imkanlarının beklentilerinize yakın olmasına dikkat etmelisiniz.

Eğer, yatırımlık ev satın alacaksanız; bu noktada daha esnek davranabilirsiniz. Gelişmekte olan bölgeleri iyi araştırarak, bütçeniz dahilinde, orta ve uzun vadede prim yapacak evlere yönelebilirsiniz. Bölge ve bütçe araştırması için milliyetemlak.com’da araştırma yapabilir; TUİK’in açıkladığı nüfus gelişme raporlarını inceleyebilirsiniz. Gelişmekte olan bölgeler için, konut ve yol projelerini kendinize gösterge olarak belirleyebilirsiniz.

Gayrimenkul danışmanı ile ne zaman görüşmelisiniz?

Konut alma nedeninizi, bölge ve bütçenizi netleştirip; internetteki satılık ev ilanlarını inceledikten sonra, ilgilendiğiniz bölgede güvenilir bulduğunuz bir gayrimenkul danışmanı ile görüşebilirsiniz. Gayrimenkul danışmanınızı seçerken; portföy zenginliği, objektif yaklaşım ve ihtiyaçlarınızı doğru anlayan size odaklı bir kurum ya da kişi ile çalışmanız, faydanıza olacaktır. Sonrasında herhangi bir sorun yaşamamak için, çalışma kararı aldığınız noktada; hizmet bedeli, komisyon miktarları ve masrafların tek tek belirtildiği bir sözleşme imzalamalısınız.

Satın alma kararını verdikten sonra, mutlaka dikkat edilmesi gerekenler

Satın almaya karar verdiğiniz gayrimenkul için, gayrimenkul danışmanınızdan, değerleme hizmeti alarak; evle ilgili tüm kriterleri öğrenmelisiniz. Bu değerleme hizmeti ile konutun likiditesi, tapuda sorunu olup olmadığı ve gerçek değerinin saptanması mümkün olacaktır.

Gayrimenkulü satın aldığınız kişinin, mülkün gerçek sahibi ve tüzel kişi olduğundan emin olmalısınız. Seçtiğiniz konutun, kentsel dönüşüme girme ihtimalini netleştirerek; planlarınızı buna göre kurmalısınız. Yatırımlık bir ev için bu çok önemli bir fırsat olabilecekken; yaşamak üzere satın aldığınız bir ev için, bu beklenmedik bir sorun olabilir.

Ev sahibiyle bir araya gelerek, gayrimenkul danışmanınızın sunduğu bilgilerin üzerinden birlikte geçmelisiniz. Evin brüt net metrekaresi, zemin etüdü, iç malzemelerinin kalitesi gibi başlıkların da evin değerini arttıran ve kontrol edilmesi gereken konular olduğunu hatırlatalım. Satın almaya karar verdiğiniz evde yaşamakta olan ev sahibi ya da kiracı söz konusu ise, boşaltılması ya da kiracının devam etmesi konusunda noter tasdikli taahhüt almalısınız.mornot.com

Top