Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Ev Sahibine Karşı Kiracı Hakları Nelerdir?

Ev Sahibine Karşı Kiracı Hakları Nelerdir?

Kanunlar çerçevesinde ev sahibine karşı kiracı hakları bulunur. Kiracının bu haklar hakkında bilgi sahibi olması, menfaatlerini koruma açısından oldukça önemlidir.

Yapılan kanun değişikliği sonucunda ev sahibi-kiracı ilişkisinde iki taraf da karşılıklı olarak birbirlerine karşı birtakım yükümlülüklere sahiptir. Kiralama işlemi ise buna göre borç ve alacak ilişkisi niteliğindedir. Yani yapılan kira sözleşmeleri, artık bir nevi senet niteliği taşır.

Dolayısıyla ev sahibinin olduğu kadar, kiracının da ev sahibine karşı birçok hakkı bulunur. Özellikle kiracı hakları konusunda henüz yeterli bilgiye sahip olmayan ve bu sebeple birçok haksızlığa uğrayan kiracıların, bu haklar konusunda mutlaka bilgi sahibi olması gerekir.

Bu bilgiler ışığında ise kira sözleşmesi yapılma aşamasında, kiracının sözleşmede belirtilen şartları iyi incelemesi ve değerlendirmesi, sonradan sıkıntı yaşanmaması için büyük önem taşır.

Kiracı hakları nelerdir?

Kiracıların sahip oldukları haklar Borçlar Kanunu kapsamındaki Kira Sözleşmesi bölümünde yer alır. Eğer yasalarda bu konuda herhangi bir değişiklik yapılmazsa, bu bölümdeki maddeler aynı şekilde geçerliliğini korumaya devam eder. Bunun yanı sıra, kiracı ve ev sahibi belirlenmiş olan kanunlara karşı aykırı olan bir sözleşme düzenleyemezler.

En önemli kiracı hakları arasında kontrat süresi dolmadan ev sahibinin kiracıyı evden çıkaramaması yer alır. Sözleşme bitiminden önce çıkarmak içinse en az bir ay önceden kiracıya ihbar verilmelidir. Aksi durumda kontrat otomatik olarak yenilenir ve sözleşme süresiz niteliği kazanır.

Kiracı bulunduğu evi kısmen ya da tamamen bir başkasına kiraya verebilir. Bu durumda mutlaka ev sahibi ile görüşmesi ve ortak bir karara vermesi gerekir. Ayrıca kiracının yaptığı bu işlemin ev sahibine zarar verici nitelikte olmaması gerekir.

Ev kusurluysa kiracı ne yapmalı?

Evde herhangi bir kusur oluşması durumunda, kiracı bu kusurun giderilmesini ev sahibinden isteyebilir. Eğer ev sahibi bu isteği yerine getirmezse kendi yaptığı masrafı kiradan düşebilir.

Eğer kiracı evden yeterince yararlanamazsa, yani evde herhangi bir sorun varsa evden çıkış yapabilme, kiracı hakları arasında yer alır. Bunun için sözleşme süresinin bitimine beklemesine gerek yoktur.

Evde bulunan demirbaşlarda bir arıza olması durumunda kiracı bu sorunların giderilmesini ev sahibinden talep edebilir. Eğer masrafları kendi yapıyorsa, bunları daha sonra ev sahibine ödetebilir fakat kendi zevki doğrultusunda değişiklikler yapıyorsa burada ev sahibinin herhangi bir yükümlülüğü yoktur.

Kiracının depozito konusundaki hakları nelerdir?

Depozito almak konusunda ise kiracının sözleşme şartlarını yerine getirip eve zarar vermemiş olması gerekir. Aksi durumda verdiği zarar kadar olan tutar depozitodan kesilir veya depozitoyu geri alma konusunda kiracı hakkını kaybedebilir.

Kiracı evi kiraladığı şekilde teslim etmek durumundadır, fakat zaman içerisinde kullanımdan dolayı oluşan yıpranmalar ve eskimelerden herhangi bir şekilde sorumlu değildir.

Evin bulunduğu semtte kentsel dönüşüm yapılıyorsa kiracı evden tahliye olduğunda devletten iki aylık kira yardımı talep edebilir.

Siz de istediğiniz özelliklere ve fiyatlara uygun kiralık daireleri incelemek için mornot.com sitesine göz atabilirsiniz.

Top