Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Ev Kiralarken Ortaya Çıkabilecek Görünmeyen Masraflar!

Ev Kiralarken Ortaya Çıkabilecek Görünmeyen Masraflar!

Zevkinize hitap edecek bir ev kiralarken her ne kadar yeni bir yaşamın kapılarını açıyor olsa da, bazen ek masrafları da beraberinde getiriyor olabilir. İşte ev kiralarken karınıza çıkabilecek görünmeyen masraflar.

Kendinize ait bir yaşam alanı oluşturmak ya da çeşitli sebepler nedeniyle yeni bir eve taşınmak zorunda kalabilirsiniz. Ekonomik gücünüz ev satın almaya yetmiyorsa, sizin için en ideal seçenek ev kiralamak olacaktır. Bu durumda, zevkinize ve bütçenize uygun bir kiralık ev bulduğunuz düşünüyorsanız, aslında bir kez daha düşünmeniz gerekir. Çünkü, evin kira ve aidat bedellerinin yanı sıra, kiralama süreci ve sonrasında bazı ek masraflarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer sizde, yeni bir ev kiralamak üzereyseniz, gelin ev kiralarken ortaya çıkabilecek görünmeyen masraflar neler, birlikte inceleyelim.

Emlakçı Komisyonunu Atlamayın

Kiralık ev arayanların pek çoğu, gerek zamandan tasarruf etmek, gerekse kriterlerine uygun seçeneklere daha kolay ulaşmak için, süreci bir emlakçı aracılığıyla yürütmeyi tercih eder. Bu doğrultuda, beğendiğiniz evi emlakçı yardımıyla kiralamaya karar verdiğiniz anda, emlakçı komisyonunun ortaya çıkacağını göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Bu tutar, genel olarak yıllık kira bedelinin maksimum %12’si olarak uygulanırken, emlakçıyla anlaşma durumunuza göre bir miktar daha düşebilir.

Depozitoyu Hesaba Katın

Ev sahibinin, kendini güvenceye almak adına, kiracısından talep ettiği güvence bedeli depozito olarak adlandırılır. Günümüzde hemen hemen her ev sahibi tarafından istenen depozito, evde herhangi bir zarar olmaksızın evi boşalttığınız zaman geri alabileceğiniz bir bedel olsa da, ev kiralandığı anda peşin olarak talep edildiğinden, kiracıya ilk aşamada ek bir masraf getirir. Bu açıdan, ev kiralarken, emlakçı ya da ev sahibinizle depozito istenip istenmediği, ya da isteniyorsa ne kadar olduğu hakkında bilgi edinmeniz, ilk başta hazırlıklı olmanız ve bütçe dengeniz açısından faydalı olacaktır.

Eşyalarınız Yeni Evinize Uygun mu?

Özellikle mevcut yaşadığı yerden başka bir kiralık eve taşınanların yaşadığı sorunlardan biri de eşyaların yeni eve uygun olmamasıdır. Kiralanan evin alan ölçüleri, pencere ve kapı yerleşimleri gibi pek çok faktör sonucu eşyalarınızı yenilemeniz gerekebilir. Bu durumda ise planladığınızın dışında ek masraflarla karşılaşmanız söz konusu olacaktır. Örneğin, eski evinizdeki geniş salonunuz için seçtiğiniz koltuklar, yeni kiraladığınız evin salonuna sığmıyorsa, yeni koltuklar almak zorunda kalabilir veya perdeleriniz pencere ölçülerine uymadığı için yeni perdeler almak zorunda kalabilirsiniz. Diğer yandan, daha büyük bir eve taşındıysanız, odayı doldurmak için ek halı ya da mobilyalara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Tadilat Masraflarına Hazırlıklı Olun

Kiraladığınız ev eski bir binadaysa ya da uzun süredir herhangi bir bakım ve yenileme yapılmadıysa, tadilat masraflarına hazırlıklı olmanız gerekebilir. Özellikle eski yapım binaların mutfak ve banyolarında sıkça karşılaşılan bu tadilat masrafları, ayrıca, su boruları, prizler, kapıların yenilenmesi ve duvar boyası gibi pek çok alanda yenileme işlemleri için ek bir bütçe ayırmanızı gerektirecektir. Bu nedenle, kiralayacağınız evin durumunu göz önünde bulundurarak, tadilat işlemleri için belli bir tutar ayırmanız, sonrasında zor durumda kalmamanız açısından doğru olacaktır.

Abonelik Bedelleri Sürpriz Olmasın

Yeni bir eve taşındığınızda, yasal zorunluluk gereği, su, doğal gaz, elektrik aboneliklerini üzerinize almanız gerekir. Bu doğrultuda, abonelik işlemleri için belli bir miktar güvence bedeli ödemeniz gerekebilir. Yanı sıra, varsa, eski evinizdeki İnternet aboneliğini yeni eve taşımanız için transfer bedeliyle karşılaşmanız söz konusu olacaktır. Dolayısıyla, ev kiralarken, bu süreçleri de göz önünde bulundurmanız yararınıza olacaktır.

Top