Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Ev Ararken Ortaya Çıkan Görünmeyen Masraflar!

Ev Ararken Ortaya Çıkan Görünmeyen Masraflar!

Ev aramak hem yorucu hem de masraflı bir iştir, kiralanacak ya da satın alınacak evin bedeli dışında ortaya çıkan beklenmedik masraflar bütçeleri zorlayabilir. Bu nedenle ev arayışına girişirken bu masrafları göz önünde bulundurmak ve mümkünse maliyeti azaltacak yöntemler üretmek akıllıca bir hareket olacaktır.

Ulaşım Masrafları

Satın alınacak ya da kiralanacak ev ararken internet ya da emlakçı aracılığıyla ulaşılan daireleri bizzat görmek, ev sahibiyle tanışarak ev hakkında daha ayrıntılı bilgi almak en mantıklı yoldur. Özellikle şehir dışındaki evleri görmek için ulaşım araçlarını kullanmak kaçınılmazdır. Bu da hiç hesapta olmayan bir masrafın çıkması demektir. Gezilmek istenen ev, ikamet edilen şehirde bulunuyorsa toplu taşıma araçlarından yararlanılarak ulaşım masrafı azaltılabilir.

Konaklama ve Yeme İçme Masrafları

Ev aramak için ikamet ettiği şehrin dışına çıkanlar konaklama ve yeme içme ihtiyaçlarını dışarıdan karşılamak zorundadır. İstenen niteliklere uygun ev bulunamaması, arayışı uzatacağından masrafları da artıracaktır. Bu durumla karşılaşmamak için başka bir şehre gidip ev aramaya başlamadan önce mutlaka internet veya gazete ilanları incelenip uygun olanlar not edilmeli, bu ilanlar doğrultusunda evlere bakılmalıdır.

Emlakçı Komisyonu

Ev arayışını hızlandırmak ve profesyonel yardım almak isteyenlerin sıkça başvurdukları emlakçılar, satış bedeli üzerinden %3’e kadar komisyon almaktadır. Bu komisyon, genellikle hem alıcıdan hem de satıcıdan tahsis edilir. Ev ararken bir emlakçıya başvurduğunuzda herhangi bir satın alma veya kiralama işlemi yapmasınız bile emlakçı, verdiği hizmetin bedelini veya ev gezerken yaptığınız şehir içi ya da şehir dışı yolculukların ulaşım masrafını ödemenizi talep edebilir.

Kapora Ücreti

Emlakçı aracılığıyla bir ev bulunduğunda, satın alma işlemini başlatıp ev sahibiyle anlaşma sağlayıncaya kadar emlakçının evi başka müşterilere göstermesini engellemek için belirli bir miktarda kapora ödenmesi gerekebilir. Evi rezerve etmek için emlakçı, müşteriden evin satış bedelinin %5’ine kadar kapora isteyebilir.

Depozito Ücreti

Hemen hemen tüm ev sahipleri, gayrimenkullerinin güvencesini sağlamak amacıyla kira kontratı imzalamak için kiracıdan depozito ücreti talep eder. Depozito ücreti evin 3 aylık kira değerine kadar çıkabilir. Evi kiralayabilmek için ev sahibine bu ücreti önceden ödemek gerekir.

Noter Ücretleri

Satın alma veya kiralama sözleşmesinin noter huzurunda yapılması, tarafların güvenliği açısından önem taşımaktadır. Kira kontratı için, kira bedelinin binde 1,89’u oranında damga vergisi kesilir. Kefilli kira kontratlarında ise binde 9,48 oranında harç ödemesi yapılır.

Top