Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Ev Alırken Ortaya Çıkabilecek Görünmeyen Masraflar!

Ev Alırken Ortaya Çıkabilecek Görünmeyen Masraflar!

Ev alırken geleceğe dair oldukça akıllıca bir hamle. Ev alma süreci her ne kadar heyecan ve mutluluk verici olsa da bir miktar sürpriz masrafı da beraberinde getiriyor. Bu masraf kalemlerinin neler olduğunu sizler için derledik.

Kira derdinden kurtulmak, ev sahibiyle uğraşmak zorunda kalmamak -hele ki kaprisli bir ev sahibi söz konusu ise-, ne kadar içinde bir yaşam alanı oluştursanız da emanet bir yerde bulunma hissinden kurtulmak, evde özgürce istediğiniz değişiklikleri yapabilmek ve daha birçok artısı ile ev almak herkesin hayali… İster oturmak isterse de yatırım amaçlı alınsın, ev sahibi olmak kişiye zor günlere karşı güvence sağlamasıyla da oldukça ideal bir hamle.

Her ne kadar ev almak oldukça sevinç verici bir olay olsa da ev alım süreci bazı beklenmedik masrafları da beraberinde getiriyor. Evin ücreti yanında karşınıza, ödenmesi gereken birçok satınalma masrafları çıkabiliyor. “Artık kira ödemekten sıkıldım. Kendi evimin borcunu öderim daha iyi,” diyorsanız, bu sürpriz harcamalara da hazırlıklı olmalısınız.

Ev alırken ortaya çıkabilecek görünmeyen masraflar nedir, gelin birlikte görelim…

1. Emlakçıya payını ayırmayı unutmayın

Eğer içinize sinen ev sahibinden satılık değil ise muhakkak arada bir aracı, yani emlakçı olacaktır. Ev alım işleminin ardından emlakçı hem sizden hem de ev sahibinden evin bedelinin %3’ü kadar bir bedel talep edecektir. Genelde %3 bedeli uygulanırken, emlakçıyla anlaşma durumlarında bu yüzde kimi zaman bir nebze olsun düşürülebiliyor.

2. Kredi masrafları yorucu olabilir

Şayet ev ücretinin tamamını kendi birikimlerinizle ödeyemiyorsanız, büyük ihtimalle kredi çekme yoluna gideceksiniz. Kendi birikimlerinizin üzerine aldığınız yüklü bir miktarı kapsayan kredi, aydan aya alıcının ödemesini gerektiren bir bedel gerektiriyor. 3 seneden başlayıp 10 seneye kadar sürecek ödemeler, kira ödenir gibi kredinin alındığı bankaya ödeniyor.

Tabii ki tüm bu bahsedilenler kredi aldıktan sonraki süreci kapsıyor. Bir de bunun kredi alım süreci bulunuyor. Kredi almaya niyetlenen kişilerin dosya bedelinden DASK bedeline, hayat sigortası bedelinden ekspertiz bedeline kadar bir takım masraflara hazırlıklı olması gerekiyor.

3. Tapu bedelini bir kenara ayırın

Ev alım – satım işlemlerinin bir diğer masraf kalemini de tapu bedeli oluşturuyor. Evin fiyatına göre tespit edilen tapu bedeli alıcıdan %2, satıcıdan %2 oranında alınıyor. Birçok alıcı ve satıcı, evin fiyatını düşük göstermeye çalışıp tapu bedelinden kaçmaya çalışıyor fakat bu durum ileriye dönük büyük problemlere yol açabiliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı bu süreçleri yakından takip ettiği için tapu bedelinin düşük gösterildiğini kolaylıkla tespit edebiliyor. Bu da alıcı ve satıcının ceza almasına sebep olabiliyor.

4. Tadilat masrafları sizi zorlayabilir

Şayet satın aldığınız ev, sıfır bir ev değil ise yahut yakın bir zamanda tadilat görmemiş ise, bu durum size büyük ihtimalle tadilat masrafları çıkaracaktır. Eski evlerin özellikle banyo ve mutfakları tadilat gerektirecektir. Evdeki fayansların ya da laminant parkelerin yenilenmesi, boyası dökülen duvarların boyanması, akan ve eski boruların yenilenmesi, kapıların değiştirilmesi gibi pek çok süreç karşınıza çıkacaktır. Bu sebeple ev ücretinin yanında, bir miktar tadilat masrafı da ayırmanız yararınıza olacaktır.

5. Abonelik masrafları çıkabilir

Yeni bir eve geçtiğinizde elektrik, su, doğal gaz gibi abonelikleri de yeniden üstünüze almanız gerekiyor. Bunun haricinde İnternet aboneliğinizi de transfer ettirmeniz icap ediyor. Tüm bu süreçler de elbette belli bir masraf çıkmasına sebep oluyor.

6. Eşya yenileme ihtimalini yabana atmayın

“Benim eşyalarım tam. Hiçbir şeyimi değiştirmem,” diyebilirsiniz ama bazen evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor. Yeni evinizin duvarlarının ve ankastre mutfağın renginden odaların büyüklük ve küçüklüğüne kadar birçok etken, eşya yenilemeye gitmenize sebep olabiliyor. Evde baskın olan renklere göre store ve zebra perdelerinizi yenilemek isteyebilirsiniz. Odalarınız küçük ise bazı eşyalarınızı gözden çıkarıp yerine daha ergonomik parçalar almaya gidebilirsiniz. Yahut odalarınız çok büyük ise ek eşyalarla ve halılarla boş alanları doldurmayı düşünebilirsiniz.

7. Kombi cebinizi yakabilir

Yakarak kış soğuklarında ısınacağınız kombi, ev aldığınızda bir parça da olsa cebinizi yakabiliyor. Daha önce hiç içinde oturulmayan, sıfır bir dairede ya da içi sıfır daire gibi yenilenen bir dairede karar kıldıysanız, kombinizi kendiniz almanız gerekebiliyor. Kombi fiyatları genelde 1000 TL civarında başlayıp kombinin markasına, özelliklerine göre değişim gösteriyor. Bu da az da olsa çok da olsa, belli bir miktarı daha masraf hanenize yazmanıza neden oluyor.

8. Gelecek yıl emlak vergisine de hazır olun

Evi satın aldığınız seneyi takip eden sene karşınıza emlak vergisi çıkıyor. Bazı durumlarda alıcılar bu ücreti ödemekten muhaf oluyor. Başka bir geliri bulunmuyorsa, herhangi bir yazlık evi yoksa, herhangi bir konutta hisse sahibi değilse yahut emekli, ev hanımı, işsiz, dul, gazi, yetim ise kişi emlak vergisi ödemek durumunda kalmayabiliyor.

Maddeler ve masraf ayakları çok gibi görünse de planlı yapılan bir ev alım sürecinde bunlar kolaylıkla yönetilebiliyor. Önemli olan tüm masraflardan haberdar olmak ve hazırlıklı olarak herhangi bir sürprizle karşılaşmamak. Zaten ev sahibi olmanın mutluluğu ve hazzının yanında tüm bu bedeller oldukça küçük kalacaktır.

Top