Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Ev Alırken Kredi Yerine Nakit Kullanmak Doğru Mu?

Ev Alırken Kredi Yerine Nakit Kullanmak Doğru Mu?

Ev sahibi olmak hayattaki önemli adımlardan biri. Ama bir ev satın almaya karar verdiğinizde karşınıza büyük bir yol ayrımı çıkar: Kredi kullanmak mı, yoksa nakit kullanmak mı? Hangisinin doğru olduğuna karar vermek için öncelikle nakit kullanmanın ve kredi kullanmanın avantajları ile dezavantajlarını ayrı ayrı değerlendirmeniz gerekir.

Nakit Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Nakit kullanmanın en büyük avantajı hiç borca girmemenizi sağlamasıdır. Kredi, uzun süre geri ödemeniz gereken bir borcu ifade eder. Nakit kullanmak ise tek seferliktir; ödersiniz ve biter. Ayrıca, ev doğrudan sizin olur ve onu kaybetme endişesi yaşamazsınız. Bu açıdan nakit kullanmak kulağa cazip gelebilir ama maalesef dezavantajları yok değil.

En büyük zorluk, bir evi satın alabilecek kadar nakit biriktirmekte. Nakdi bir şekilde biriktirseniz bile bir anda hepsini harcamak sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. Bu noktada emlak vergisi ve gelir vergisi gibi kalemleri de hesaba katmanız gerekir. Eğer satın alım işleminden sonra geliriniz bütün bu masraflarla birlikte temel ihtiyaçlarınızı karşılamayacaksa tekrar düşünmeniz iyi olur.

Kredi Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Kredi kullanmanın yukarıda belirtilen temel dezavantajını yinelemek gerekirse: Borçlu olmanız. Üstelik, ipotekli kredi (mortgage) kullandıysanız taksitlerinizi uzun süre aksattığınızda evinizi kaybetme ihtimaliniz de var. Dolayısıyla, bütün taksitleriniz bitene kadar sıkı bir bütçe kontrolünü elden bırakmamanız şart. Ayrıca, konut kredilerinde diğer kredilerden farklı olarak sabit faiz uygulanır ve kredinizi erken kapatmak istediğinizde bir miktar ceza ödersiniz.

Yine de kredi çekmek kulağınıza ürkütücü gelmesin çünkü uzun vadede oldukça cazip avantajlar sunabilir. Gelirinizle orantılı bir ödeme planı oluşturursanız her ay kira öder gibi taksit ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz. Konut kredisinde KDV indirimi gibi haberler çıksa da şu an için öyle bir durum söz konusu değil. Fakat ev satın alırken nakit kullanan da, kredi kullanan da aynı vergileri öder; dolayısıyla size taksitli ödeme imkanı veren kredi daha avantajlıdır.

Kredi Yerine Nakit Kullanmak Doğru Mu?

Ev satın alırken kredi ya da nakitten birini seçmek yerine ikisini dengeleme yöntemine başvurabilirsiniz. Konut kredilerinde bilirkişinin eve biçtiği değerin en fazla %80’i için kredi kullanmanız mümkün. Gerisi peşinat olarak ödemek zorundasınız. Yeterli nakdiniz varsa bu peşinatı yüksek tutarak vade oranınızı ya da aylık taksitlerinizi düşürebilirsiniz.

İster nakit ister kredi kullanın, aslında doğru karar vermeniz gereken ilk şey eviniz. Evde kendiniz oturacaksanız o dairede ve muhitte yıllarınızı geçirmek isteyip istemeyeceğinizi düşünün. Evi kiraya verecekseniz de oradaki kira gelirlerinin girdiğiniz masrafa değip değmeyeceğini hesaplayın. Nakit veya kredi kullanarak satın alabileceğiniz ve ihtiyaçlarınıza göre filtreleyebileceğiniz ev ilanını emapark.com ve emapark.az ’da bulabilirsiniz.

Top