Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Ev Alacaklar İçin: Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Ev Alacaklar İçin: Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Gerek ev alırken gerekse ev satarken en dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de, metrekare hesabının doğru bir şekilde yapılmasıdır. Çünkü metrekare hesaplaması, aynı zamanda evinizin alan hesaplaması anlamına gelmektedir. Peki, metrekare nasıl hesaplanır?

Evinizin Yaşam Alanını Doğru Bir Şekilde Hesaplayın

Satışa çıkardığınız ya da almayı düşündüğünüz evin metrekaresi, aslında bu evin yaşam alanını tam olarak ortaya koymayabilir. Özellikle tüm alanın hesaplandığı durumlarda ise en önemli nokta, brüt ve net metrekare hesaplamasını doğru bir şekilde ayırabilmektir. Çünkü brüt metrekare hesabında; duvar kalınlıkları, merdiven ve asansör boşlukları, elektrik şaftları gibi yaşam alanı olarak kullanılmaya elverişli olmayan ölçütler de, hesaplamaya dahil edilmektedir.

Bu nedenle özellikle evin yaşam alanını hesaplamak istiyorsanız, evin her bir odasının ayrı ayrı hesaplanması ve bu değerlerin toplanması, en doğru sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Yaşam alanınızın net değerlerini çıkardığınız zaman da, mobilyalarınız, aksesuarlarınız ve yaşam alanlarınız için doğru bölümlendirmeyi çok daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Her Bir Oda İçin Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Evinizdeki bir odanın metrekaresini ölçmek istiyorsanız, yapmanız gereken işlem son derece basittir. Ancak bir odanın metrekaresini ölçmek için o odanın dikdörtgen şeklinde olması, her zaman daha doğru sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. İki kenarın uzunluklarını birbiri ile çarptığınız zaman ise, o oda için metrekare cinsinden alan hesaplamasını yapmış olacaksınız.

Yine de her zaman dikdörtgen bir odaya sahip olmayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda evin ya da odanın imar planı ile ölçümleme yapmanız daha doğru olacaktır. Bu nedenle özellikle bombeli ya da yuvarlak yapıda köşelere sahip bir odayı ölçmek isterken, odanın bombeli kısımlarını dik üçgenlere ayırmanız, en yakın sonucu elde etmenizi kolaylaştıracaktır. Bir dik üçgenin alanı, birbirine dik olan iki kenarın çarpımının yarısına eşit olacağından, çıkan sonuçları birbiri ile topladığınızda alanınızın metrekaresini rahatlıkla hesaplamış olursunuz.

Dikdörtgen M2 Hesabına Bir Örnek

Örneğin, iki farklı kenar uzunluğu bulunan bir odanın alan hesabını ele alalım. Duvarlardan biri 200 cm, diğeri ise 150 cm değerlerine sahipse, yapacağınız işlem bu iki değeri birbiri ile cm ya da metre cinsinden çarpmanız olacaktır.

200 cm x 150 cm = 3 m²

Kısaca bu örnekteki odanın yaşam alanı 3 metrekare olarak belirlenmiş olacaktır. Bu alan, net değeri verdiği için, tamamı yaşam alanınız için kullanılabilir anlamına gelmektedir. Bu nedenle özellikle ev satın almayı düşünüyorsanız, satıcı ile iletişime geçtiğinizde net alan bilgisini mutlaka edinmelisiniz.

Metrekare nasıl hesaplanır öğrendiğinize göre emapark.com ve emapark.az adresini ziyaret edebilir, hayalinizdeki büyüklükte bir evi satın alabilir ya da kiralayabilirsiniz.

Top