Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Eşyalı Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Eşyalı Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Evinizi eşyalı olarak kiralamanız nasıl mümkünse, onu eşyalı olarak satmanız da mümkün. Eşyalı ev, en azından ilk birkaç yıl eşya masrafına girmemeyi garanti ettiği için satın alan kişi açısından, evin değerini artırabildiği için onu satışa çıkaran kişi açısından avantajlıdır. Ama evinizi eşyalarıyla birlikte satarken birtakım hususları gözden kaçırmamanız şart.

Eşyaların Toplam Ederini Hesaplamanız Gerekir

Ev fiyatları, aslında metrekare fiyatlarına göre hesaplanır. Bu fiyatlar İstanbul gibi rağbet gören şehirlerde daha yüksektir. Hatta, şehir içinde semtler arasında bile farklılıklar bulunur. Evinizin fiyatını bilirkişi ve emlakçı yardımıyla belirlemeniz daha iyi olur.

Fiyat belirleme aşamasında evdeki eşyaların da bir dökümünü çıkarıp piyasa değerlerinizi araştırmanız gerekir. İster sıfır eşyalar olsun, ister ikinci el eşyalar olsun, bunlar sizin masraf kalemlerinizdir. Onları fiyata ilave ederek olası kişisel zararınızı önleyebilirsiniz.

Eşyalar Evdeki Temel İhtiyaçları Karşılamalı

Eşyalı ev satarken bu eşyaların gerçekten fiyata eklemeye değer eşyalar olmasına da özen gösterin. Eşyalı ev denilince akla ilk gelenler beyaz eşyalar, özellikle de buzdolabı ve çamaşır makinesidir. Evi tamamen eşyayla doldurmanız şart değil ama ilanınıza bakan kişiler televizyon, televizyon sehpası, koltuk, kanepe, yatak, baza, gardırop gibi temel parçaları da muhtemelen görmek ister.

Evinizi kiralıktan satılığa çevirdiyseniz veya eşyalarınızı ikinci el olarak aldıysanız beyaz eşyaların çalışır, diğer eşyaların da kullanılır durumda olmasına dikkat edin. Evinizi satın alacak kişinin kendinde olan veya dekorasyona uymayan bazı parçaları istememesi mümkün. Bu konuda dilerseniz pazarlık payı bırakabilirsiniz.

Evinizi Sattıktan Sonra Eşyalarınızı Geri İsteyemezsiniz

Evinizi eşyalarla birlikte sattıktan sonra şunu unutmayın: Eşyalarınızı yasal olarak evin yeni sahibine devretmiş olursunuz ve bir daha ondan geri isteyemezsiniz. Evdeki bütün parçalarla ilgili kararınızı tapu devrini ve anahtar teslimini gerçekleştirmeden kesinkes vermelisiniz.

Kiralık eşyalı dairelerin sözleşmelerinde eşya listesinin bulunması da önerilir. Tapularda ise evlerde bulunan eşyaların tek tek yazılması söz konusu değildir çünkü yukarıda da belirtildiği gibi evi satmak onu her şeyiyle satın alan kişiye devretmek demektir.

Eşyalarınızı Taksitleri Bitmiş Halde Devretmeye Çalışın

Evle birlikte eşyaları da devrederken hiç taksit bırakmamış olmaya da gayret edin. Eşyaları devredebilirsiniz ama taksitler hala sizin sorumluluğunuzda olur. Bu durumda size ait olmayan eşyalar için hala ödeme yapmanız gerekir. Satın alan kişi bu eşyaları istediği gibi elden çıkarabilir, dilerse de satabilir. Onlardan elde ettiği geliri size verme zorunluluğu yoktur. Dolayısıyla, taksitleri cebinizden ödemeye devam edersiniz.

Eşyalı ev satmak değil de satın almak isterseniz emapark.com ve emapark.az’da bulunan binlerce eşyalı ev ilanına göz atabilirsiniz.

Top