Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Emsal Ne Demek?

Emsal Ne Demek?

Emsal, Kat Alanı Kat Sayısı (KAKS) Olarak Tanımlanıyor.

Emsal, kat alanı kat sayısı (KAKS) olarak tanımlanıyor. Peki emsal değeri nedir? Emsal değeri nasıl hesaplanıyor? Ek emsal hangi koşullarda veriliyor? Kentsel dönüşüm yönetmeliğinde yapılan 2016 yılının Kasım ayında yapılan yönetmelik değişikliği ile birlikte riskli bina için ada düzeyinde artık 3’te 2 çoğunluk aranması kararlaştırıldı. Yeni yönetmelikle 3’te 2 kuralı bina özelinde kalkmakla birlikte, ada özelinde 3’te 2 kuralı hâlâ devam ediyor. 

Emsal değeri nasıl hesaplanıyor?

Bir arsada yapılabilir toplam inşaat alanını gösteren emsalin değeri belirlenirken, konutun satış veya kira bedeli benzerleriyle karşılaştırılıyor.

Emsal değeri, bir konutun içindeki alanların toplamını, arsanın toplam alanına bölünmesiyle bulunuyor.Emsal oranı, arsadan arsaya farklılık gösterebiliyor.Bir arsaya yapılabilecek inşaat alanı, arsanın emsal değerine göre hesaplanıyor.Örneğin; emsal oranı 3 olan 1.000 metrekarelik bir arsaya yapılacak inşaat alanı 3.000 metrekare (3×1.000) oluyor.

Ek emsal nedir?

Parsele ve bölgeye göre değişkenlik gösteren emsal değeri, parselin piyasa satış değerini doğrudan etkiliyor. Özellikle, kentsel dönüşümün yoğun yaşandığı bazı bölgelerde mevcut emsal uygulamasıyla yeterli konut yapılamadığı takdirde ek emsal verilebiliyor. Ek emsal hakkından hem kat malikleri hem de inşaat firmaları faydalanıyor.

Top