Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Eğitim – Öğrenim – Staj İkamet İzni

Eğitim – Öğrenim – Staj İkamet İzni

Türkiye’de bir yüksek öğretim kurumunda öğrenim görecek olan 18 yaşından büyük erişkinler veya aile ikamet i bulunmadığı halde ilk ve orta dereceli okullarda eğitim görecek olan yabancılar, eğitimleri süresince ikamet tezkeresi alabilirler.

Öğrenim amaçlı ikamet izni almak isteyen yabancılar, öncelikle eğitim görecekleri eğitim kurumuna kayıt yaptırmalı ve kayıt belgeleriyle, ikamet ettikleri veya uyruğunda bulundukları ülkedeki Türk Temsilciliklerine müracaat ederek, öğrenim amaçlı vize ile giriş yapmaları gerekir.

Öğrenim amaçlı vize ile giriş yapan yabancı, vize süresi içerisinde ikamet edeceği ildeki ilgili kuruma müracaat ederek ikamet tezkeresi talebinde bulunabilir. Başvuru yapan yabancılara öğrenim sürecince geçerli olacak olan ikamet tezkeresi düzenlenir.

Öğrenci ikamet izniyle kalan yabancıların anne, baba ve diğer yakınları buna dayanarak Türkiye’de kalabilir mi? Öğrenci ikamet izni, öğrencinin anne ve babası ile diğer yakınlarına, ikamet izni alma konusunda hiçbir hak sağlamamaktadır. Bu kişiler varsa ayrıca şartlarını sağladıkları bir ikamet iznine başvurabilmektedirler.

Öğrenci ikamet izni sahipleri çalışma izni alabilir mi? Türkiye’de öğrenim gören ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, çalışma izni almak kaydıyla çalışabilirler. Ancak ön lisans ve lisans öğrencileri için çalışma hakkı, ilk yıldan sonra başlar ve haftada yirmi dört saatten fazla olamaz. Ön lisans ve lisans öğrencileri için çalışma usul ve esasları ayrıca belirlenecektir.

AB eğitim ve gençlik programlarıyla gelen yabancı öğrenciler ikamet izni alabilirler mi? AB eğitim ve gençlik programlarıyla Türkiye’ye gelen yabancılara vize türlerine bakılmaksızın ikamet izni verilmektedir. Programın içeriğine göre üniversitelerde öğrenim ya da staj göreceklere “öğrenci ikamet izni”, diğerlerine “kısa dönem” ikamet izni düzenlenmektedir. Bu tür projelerle gelen öğrencilerden geçimlerini ne şekilde temin ettikleriyle ilgili bilgi ve belge talep edilmemektedir.

Top