Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Bohem Dekorasyon Özgür ve Gezgin Ruh Olmak

Bohem Dekorasyon Özgür ve Gezgin Ruh Olmak

Bohem Dekorasyon Özgür ve Gezgin Ruh Olmak

Bohem olmak özgür ve gezgin ruhlu olmayı gerektirir.

Kim dertsiz tasasız, günü gününe yaşayabildiği, şimdiden başka hiçbir şeyi düşünmediği bir hayat sürmeyi istemez ki? Ama çok azımız başarabiliriz bunu. Düşüncelerimizden kıyafetlerimize, davranışlarımızdan eşyalarımıza kadar çok azımız tamamiyle bohem bir hayat tarzını benimseyebiliriz. Ve çok azımız modern hayatın iplerinden kurtulmayı başarabiliriz.

Bohem hayat tarzı bize hemen çingeneleri hatırlatır. Zaten kelimenin kökeni de çingenelerin yaşam tarzını tanımlamak için kullanılan Fransızca “la boheme”den gelmektedir. Fransız sanatçıları 19. yüzyılda çingenelerin yersiz yurtsuz yaşamalarından, bağımsız ve özgür duruşlarından etkilenmiş; sanatçıların da yaratıcı olabilmesi için tıpkı çingenelerinki gibi bir ruha sahip olmalarını savunmuşlardır.

Bohem tarz sadece entellektüel çevrede değil, zamanla moda ve dekorasyon alanında da yankı bulmuştur. Bu anlayışı benimseyen insanlar giyim kuşama fazla para ayırmadan düşük bütçelerle özgün bir stil oluşturmuşlardır. Bu stil, tasarımcılara da ilham kaynağı olmuş ve çeşitli tasarımlarla bohem tarzının günümüze kadar ulaşmasına imkan sağlamıştır.

Bohem tarzı dekorasyonda da oldukça büyük ilgi görmüştür. Göz alıcı renklerin karmaşık görünen sıralanışı arasındaki uyum, tekdüzeliğe geçit vermeyen kombinasyonlar, egzotik desenler, oryantal aksesuarlar, el emeği örgü ve danteller, farklı tarz parçalardan oluşan mobilyalar… Bunların hepsi tek bir dekorasyon stilinde bir araya gelerek bohem hayat tarzını yansıtan bir yaşam alanı oluşturmamıza imkan verir.

Bohem dekorasyonun olmazsa olmaz parçalarına yakından göz atalım:

Renkli Yer Minderleri

Bohem dekorasyonda ilk dikkatinizi çeken şey yer minderleri olacaktır. Oldukça rahat bir izlenim uyandıran yer minderleri salaş yaşam tarzına en uygun parçalardan bir tanesidir. Özellikle renk ve desenleriyle de bohem stilin umursamaz, neşeli ve samimi ruhunu dekorasyona yansıtmaktadır.

Desenli Kilimler

Bohem dekorasyon ağır ve klasik halıları kaldırmaz. Onun özgür ruhuna hitap edecek olan hafif kilimlerdir. Hele bir de bu kilimler rengarenk ve desen desense… Farklı desen ve renklerdeki kilimleri yan yana hatta üst üste kullanarak bohem tarzı evde kolayca uygulayabilirsiniz.

Örgü ve Danteller

Bizde 80’lerde görmeye alışık olduğumuz koltuk, sandalye gibi mobilyaların üzerindeki örtüler; bohem dekorasyon tarzında renkli örgüler olarak karşımıza çıkıyor. Perdelerde de görülen bu detay, birçok aksesuarda da kendini gösteriyor.

Oryantal Aksesuarlar

Renkli avizeler, cam ya da taşlı aydınlatma tasarımları, fenerler, vazo ve biblo gibi oryantal izler taşıyan farklı aksesuarlar bohem dekorasyonda bir arada kullanılmaktadır. Zıt renkleri aynı anda kullanmayı seven bu dekorasyon stiline de yine farklı renklerle oluşturulan oryantal tasarımlar yakışacaktır.

Egzotik desenler

Bohem dekorasyon tarzına sahip bir evin özellikle duvarlarında kuşların, yeşil yaprakların, rengarenk çiçeklerin yer aldığını görebilirsiniz. Duvar dekorasyonu dışında tekstil ürünlerinde de bu desenler bolca yer almaktadır.

Vintage mobilyalar

Bohem dekorasyonda mobilyaların takım yerine parça parça seçildiğini göreceksiniz. Mobilya mağazalarından çıkmış bir görüntüyü bohem tarzı asla kabul etmez. Onun ruhunu yaşatmak için eskimiş, farklı stildeki mobilyaların bir arada kullanılması gerekir.

Püsküller

Perdelerden, koltuk kenarlarından, yatak örtülerinden, yastık kılıflarından sarkan püsküller… Evet, püsküller bohem tarzının en önemli ipuçlarından biridir. Dekorasyonda kullandığınız farklı aksesuarlara püskül detayı eklemek bohem bir hava yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Dreamcatcher

Düşkapanı ya da rüya avcısı olarak da bilinen Kızılderililer tarafından kabuslardan korunma amacıyla kullanılan dreamcatcher’lar bohem dekorasyon diyince akla ilk gelen aksesuarlardan biridir. El emeği olan, örgü, dantel, boncuk, tüy gibi malzemeler kullanılarak yapılan dreamcatcher, duvar dekorasyonunda bohem bir hava yakalamanıza yardımcı olacak en önemli parçalar arasında yer almaktadır.

Top