Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Ayıplı Mal Kavramı Nedir?

Ayıplı Mal Kavramı Nedir?

“Ayıplı mal” kavramı, tüketicilerin korunmasına yönelik 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunu’nun sekizinci maddesinde şöyle tanımlanıyor.

“Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır.” 

Tüketiciler ayıplı mal satın aldıklarında, ayıplı maldan kaynaklanan “seçimlik hakları”nı kullanabiliyor. Söz konusu ayıplı mal, bir gayrimenkul ise karşımıza “ayıplı konut” ifadesi çıkıyor. Bir konutun “ayıplı” olup olmadığını anlamanın çeşitli kriterleri bulunuyor. Genel olarak değerlendirildiğinde, ayıplı konutların ortak özellikleri şöyle sıralanıyor: İmar planı, imar planına uygun jeolojik raporu, mimari projesi, statik-betonarme projesi ve tesisat projesine sahip olmaması.

Ayıplı konut nedir?

Ayıplı konut satın alan tüketiciler, tıpkı ayıplı mal satın alanlar gibi,6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ile haklarını koruyor. Kanun, ayıplı konut sahibi olan kişileri dört hak tanıyor ve ayıplı konut satın alan kişiler, kendilerine tanınan dört haktan sadece bir tanesini seçebiliyor: 

Ödediği bedeli ispat etmek koşulu ile bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme (fesih hakkı).Ayıplı konutun aynı nitelikte ayıpsız bir konutla değiştirilmesi.Ayıplı konuta ödenen paradan ayıp oranında bedel indirimi ve iade yapılması.Ayıpların ücretsiz ve herhangi bir ad altında bedel talep edilmeden onarımını isteme.

Tüketicinin, ayıplı konutun teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ayıp ihbarında bulunulması önem taşıyor. İhbarı yapan ayıplı konut sahibinin, teslim alınan konuttaki ayıpları kabul etmediğini ve söz konusu ayıplar nedeniyle kanuni haklarını ilgili kişiden talep ettiğini belirtmesi yeterli oluyor.

Top