Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Aydınlatma Tasarımı Avize Abajur Aplik

Aydınlatma Tasarımı Avize Abajur Aplik

Aydınlatma Tasarımı Avize Abajur Aplik

Avize, abajur, aplik… Aydınlatma tasarımları içerisinde pek çok farklı model yer almaktadır. Her birinin amacı ışığı daha güzel bir şekilde mekana yansıtmaktır. Bu sebeple seçeceğimiz aydınlatma tasarımının dekorasyonla uyum içerisinde olması gerekir.

İster salona ister mutfağa bir aydınlatma tasarımı seçelim, dikkat etmemiz gereken bazı temel noktalar vardır. Şimdi sizlere bu noktaları sıralayarak aydınlatma tasarımı alırken daha kolay bir şekilde karar vermenize yardımcı olmaya çalışacağım.

Odaya Karar Verin

Her odanın farklı bir kullanım amacı vardır. Aydınlatma tasarımının da bu amaca uygun şekilde tercih edilmesi gerekir. Örneğin uyku alanı olan yatak odalarında ortamı daha loş gösteren modeller kullanılabilir; ancak salon gibi daha çok vakit geçirilen mekanlarda ışıklandırmanın daha iyi olması gerekir. Bu sebeple salonda ışığı yansıtan modeller tercih edilmelidir.

Tarzınızı Belirleyin

Modern, klasik, eklektik, retro… Dekorasyonda kullanılan tarzı tamamlayan bir modelde aydınlatma tasarımı seçilmelidir. Aksi takdirde uyumsuz bir görüntü ortaya çıkacaktır. Eğer country tarzında döşenmiş bir oda için avize, abajur vb. gibi aydınlatma tasarımı almayı düşünüyorsanız daha açık renklerde, çiçek desenli, eskitme modellere yönelebilirsiniz. Endüstriyel tarzda bir mekana aydınlatma seçecekseniz, metal ve koyu renkteki sarkıtları tercih edebilirsiniz.

Mekan Genişliğine Dikkat Edin

Aydınlatma tasarımını kullanacağınız mekanın büyüklüğü seçeceğiniz modelin büyüklüğüne de kolayca karar vermenize yardımcı olacaktır. Büyük bir salonda küçük bir avize sırıtacağı gibi, küçük bir mutfakta kocaman bir sarkıt da kötü duracaktır. Bu yüzden mekanın genişliği ile aydınlatma tasarımlarının büyüklüğü arasında bir doğru orantı kurulmalıdır.

Doğru Materyali Seçin

Mekanda kullanacağınız lambader, sarkıt ya da avizenin hangi malzemeden yapıldığına karar vermek için dekorasyonda yer alan mobilya ve aksesuarları göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin metalin ağırlıkta kullanıldığı şık bir dekorasyon için plastik olmayan ve kumaş başlıkların olmadığı modeller tercih edilmelidir.

Renk ve Desene Karar Verin

Dekorasyonu doğru bir aydınlatma ürünü ile tamamlamak için mekandaki renk uyumuna ve desen tercihine de dikkat etmek gerekir. Özellikle başlıklı modelleri bulunan avize, abajur ve lambader seçimlerinde başlıkta kullanılan renk ve desenin yaşam alanında bulunan diğer kumaşlarla birbirini görmesi ve uyumlu bir bütünlük yakalanması sağlanmalıdır.

Top