Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Asansör Masraflarını Kim Öder?

Asansör Masraflarını Kim Öder?

Asansör Masrafı!

Hayatımızı kolaylaştıran asansör, periyodik olarak bakım gereken aletlerdir, asansör masrafı ise zemin katta oturan ve asansörü kullanmayanlar dahil, ister kiracı ister ev sahibi olsun, aylık aidatlarla ödenir.

Asansör masrafları ne şekilde ödenir?

Özellikle çok katlı binalarda arıza yapan asansörler, özellikle yaşlı, çocuk ve hasta kişiler için günlük hayatın aksamasına neden olabilir. Bu nedenle 2016 yılında yürürlüğe giren asansör yönetmeliği ile asansörler, denetim altında tutularak sürekli kontrolleri yapılan araçlar arasında yer alır. Asansörlerin güvenli bir şekilde çalışması için ilk kurulum tarihinden itibaren bir yıl sonra arıza olmasa dahi kontrol ve bakımı gerçekleştirilir. Bir yıldan sonra ise yılda en az bir kez bina sorumlusu tarafından bakım ve kontrolü yaptırılır. Periyodik aralıklarla yaptırılan bakım nedeniyle ortaya çıkan asansör masrafları, binada yaşayanlar tarafından apartman aidatı içerisinde aylık olarak, arsa sahibi tarafından ise demirbaş gideri olarak ödenir.

Bölünme durumu nasıl gerçekleşir?

Apartmanlarda ortak kullanılan asansör masrafları da binanın boyanması, arızalanan güneş enerji sisteminin bozulması gibi ortak ihtiyaçlarda olduğu gibi binada oturanlar tarafından karşılanır. Zemin katta oturan, asansörü kullanmayan kişiler de ister kiracı ister daire sahibi olsun, asansör masraflarına katılır. Apartmanlarda yapılacak ortak kullanım alanlarındaki değişiklikler, apartman sakinlerinin oy birliğini gerektirir. Asansör bakımı ve arıza durumunda ödenen onarım ücreti de eşit bölünerek ödenir. Ev sahibi de burada eşit miktarda ödeme yapmakla yükümlüdür. Örneğin iki dairesi olan bir mülk sahibi, bu durumda apartman giderleri söz konusu olduğunda iki kat ödeme yapar.

Hangi binalarda asansör mutlaka olmalıdır?

2013 yılında çıkan Yeni İmar Yasası gereği, zemin katıyla birlikte 4 kattan fazla olan konutlarda asansör kurulabilir. 3 katlı binalarda ise asansör boşluğu bırakılır. Bina sahibi isterse 3 katlı binalara da asansör yaptırabilir. İş hanı gibi halka açık kullanım alanı olan binalarda, kullanılabilir kat alanı 800 metrekare ve kat sayısı 3’ten fazla ise mutlaka asansör yapılması gerekir. Çok yüksek katlı binalarda kat sayısı 10’dan büyük ise çift asansör yapılır.

Asansörlerde bulunması gereken özellikler

Tüm asansörler, yukarıdaki yönetmeliklere uygun ve Türk Standartları Enstitüsü standartlarına göre kurulur. Konut olarak kullanılan binalarda daire sayısı 12’den fazlaysa, asansörün alanının 2,50 metrekare olması, elle açılan asansör kapıları için ayrıca güvenlik içi otomatik kapı yapılması gerekir. Kat sayısı 10’dan büyük olan binalardaki çift asansörün biri insan, diğeri ise hem insan hem de yük taşımaya uyumlu olarak yapılır. Asansörün kullanımına ve türüne bağlı olarak asansör masrafları da değişiklik gösterebilir.

Asansörlü ya da asansörsüz, yüzlerce satılık ya da kiralık ev ilanına emapark.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Top