Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Arsa Alırken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Hususlar !

Arsa Alırken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Hususlar !

Üzerine bireysel kullanım amacıyla değerlendirilecek konut ve fabrika gibi çok sayıda yapının ya da kamunun kullanımına açık olacak şekilde inşa edilecek hastane, okul, cami ve sosyal donatı alanı gibi çok sayıda bina ve alanın kurulmasına imkan tanıyan arsa, edinilmeden önce dikkat edilmesi gereken pek çok noktanın bulunduğu taşınmazdır. Bu bağlamda, arsa konusunda detaylı bilgi sahibi olunmasında büyük fayda vardır.

Arsanın Kullanım Alanı ve Arsa – Arazi Arasındaki Fark

Arsa, tapu kütüğüne kayıtlı, sınırları belli olan toprak parçası olarak tanımlanabilir. Almayı planladığınız arsa, tapu kayıtlarında imarsız olarak geçiyorsa bu toprak parçasına arazi denir ve genellikle ekip biçmek için kullanılır. Toprak parçası, imarlı ya da ifraz görmüş olarak değerlendiriliyorsa arsa olarak ifade edilir. Bunun yanı sıra arsa, üzerine bina inşa edilebilir olması ile araziden tamamen ayrı olarak ele alınır. Arsa ve arazi kelimeleri birbirinden çok farklı olduğu için kesinlikle karıştırılmamalıdır.

Ticaret sahası, özel konut, küçük ya da büyük ölçekli fabrika, farklı amaçlarla kullanılabilecek nitelikte depo, kamuya açık özel ya da devlet mülkü olan sağlık tesisi gibi bina yapısındaki alanların yanında; park, bahçe, yeşil alan ve yol gibi mekanların da üzerine konumlandırıldığı arsanın niteliği, inşa edilecek bina ve sosyal donatı alanlarının yapısına göre önem kazanır.

Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Gereksinimler doğrultusunda edinilecek arsa için öncelikli dikkat edilmesi gereken konu, ilgili arazinin tapu durumudur. Arsanın mülkiyetinin tek kişiye ait olması, tercih noktasında önemli bir etkendir. Zira arsanın tapusu hisseli yani arsa, birden fazla kişiye ait olursa, arsanın bütününe sahip olunması hayli zorlaşırken arsanın alınma amacına ulaşmak zorlaşabilir. Arsanın tapusundan sonra önem arz eden hususlardan biri de, arsanın çap belgesidir. Bu belge ile parselin şeklinin ne olduğunu anlarken, bina yerleşimi ve arsanın üzerine inşa edilecek yapının konumlandırılmasına da arsa çap belgesi sayesinde karar verilir. Arsanın tapu kaydında yer alan “Niteliği” kısmı, arsanın imarlı ya da imarsız olduğunu gösteren detaydır. Eğer ilgili kısımda arsa yazıyorsa bu alan imarlı, tarla yazıyorsa imarsız veya imar gördükten sonra tapu işlemlerinin tamamlanmadığı anlaşılabilir. Ayrıca belediye kayıtlarından da arsa ile ilgili detaylı bilgiler edinilerek ileriye dönük yatırım ve planlamalar daha sağlıklı gerçekleştirilebilir.

Arsa ve benzeri yatırım alanlarıyla ilgili detayları öğrenmek ve uygun şartlarda ev satmak, almak ya da kiralamak için hemen emapark.com ve emapark.az’ı ziyaret edebilir, sunulan fırsatlardan ve avantajlardan anında yararlanabilirsiniz.

Top