Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Ada Anahtarı Ne Demek?

Ada Anahtarı Ne Demek?

Kadastro Adalarının Daha Kolay Gösterilmesi!

Kent planlarında geniş imar ya da kadastro adalarının daha kolay gösterilmesi açısından bazı krokiler kullanılır ve ada numaraları ile yer bilgilerinin gösterildiği bu krokilere de ada anahtarı denir. Daha düzenli, çok daha planlı şekilde görülen adaların bu uygulama ile imar alanında yapılan çalışmalarda da pratik bir biçimde değerlendirildiği fark edilebilir.

Şehir içinde farklı boyutlarda pek çok arazi bulunur. Yeryüzü şekilleri ve parselleri içeren bu tür alanlar “ada” olarak bilinir. Ancak söz konusu adaların bu kadar büyük ve fazla sayıda olması, planlamaların yapılması ve yer bildiriminde bulunulması sırasında zorlukları ortaya çıkarır. Ancak ada anahtarı alınarak her bir adanın sırası ile numaralandırılması sağlanabilir. Bu şekilde krokiler üzerinde numaralar ile belirtilen bu adalar daha rahat şekilde tarif edilebilir ve çeşitli amaçlar için planlamalara dahil edilebilir.

Ada Anahtarı Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Ada anahtarı düzenlemeleri ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde yapılır. Numara verme işlemleri bu yönetmeliklerde bulunan kurallara göre uygulanır. Ada anahtarı düzenleme işlemleri, arsa ve arazi düzenlemeleri kapsamında gerçekleştirilirken söz konusu arazide yer alan alanların kimlere ait olduğu, kişi ya da kurumların hangi tür yapılarının o alanda bulunduğu da önem arz eder. Yönetmelikte yazan kurallar, kanun hükümleri ve diğer önemli detaylara bakılarak ada anahtarı düzenlemeleri pratik bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Top