Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Açık Teklif Usulü Ne Demek?

Açık Teklif Usulü Ne Demek?

Açık teklif usulü, bir ihale sürecinde tüm isteklilerin teklif sunabileceği ihale biçimi olarak hayata geçiriliyor. İhaleler kanun gereği açık ya da kapalı olarak gerçekleştirilebiliyor. İhale tarihinin belirlenmesiyle birlikte usulü de netleştirilerek kamuoyuna duyurusu yapılıyor.

“Herkese açık” ihale söz konusuysa…

Bir ihalenin “açık ihale usulü” ile yapılacağının duyurulması, aynı zamanda ihale şartnamesine göre herkese açık bir ihalenin yapılacağını gösteriyor. Peki açık teklif usulü nedir? Açık teklif usulü ihaleye kimler katılabilir?

Açık teklif usulü satın alınacak malın ya da hizmetin tahmin edilen bedeli, bütçe kanunu ile saptanan tutarı geçmeyen ihalelerde uygulanan ve isteklilerin bir arada bulunarak açıkça yarışmalarına izin verilen ihale yöntemi olarak özetlenebilir.

Kanun kapsamında ve ihale şartnamesinde yazılı genel şartları taşıyan herkes, ihaleye katılabiliyor.

Açık teklif usulü ihale nasıl yapılıyor?

İhaleye, istenilen başvuru niteliklerine sahip olan ve usulüne uygun olarak teklif veren adaylar arasından, kanunda yazılı (10.madde) yeterlilik değerlendirme kriterlerine göre, en avantajlı teklif veren yüklenici saptanarak ihale süreci tamamlanıyor.

Bu ihale türünde teklifler kapalı zarf içinde hazırlanarak idareye veriliyor. İhale sırasında istekli ile hiçbir konuda (Fiyat, teknik koşullar, taahhüdün nasıl gerçekleştirileceği vs.) pazarlık yapılması mümkün olmuyor. Sadece 37’nci maddede yazılı bazı durumlarda, isteklilerden yazılı olarak açıklama yapılması istenebiliyor.

Kanunda “açık ihale usulü” nasıl tanımlanıyor?

Kalkınma ajansları mal, hizmet ve yapım işi satınalma ve ihale usul ve esasları Madde 10 kapsamında “açık ihale usulü” tanımı şu şekilde yer alıyor:

MADDE 10 – (1) Herkese açık ihale usulü, ihalenin ilan yoluyla duyurulduğu ve katılımın herkese açık olduğu, bütün isteklilerin teklif verebildiği usuldür. Teklifler kapalı zarf içinde, teklif son teslim tarih ve saatinden önce elden ya da iadeli taahhütlü posta veya kurye aracılığıyla Ajansa teslim edilir. İadeli taahhütlü posta ya da kurye aracılığıyla yapılan teklifler, tekliflerin sunulacağı son tarih ve saatine kadar Ajansa ulaştıkları takdirde kabul edilir. Posta ya da kurye hizmetlerinden kaynaklanan gecikmeler dikkate alınmaz. Zamanında teslim edilmeyen teklifler açılmadan istekliye iade edilir. İhale sırasında istekli ile hiçbir konuda pazarlık yapılmaz. Zarfın üzerine isteklinin adı, soyadı, tebligat adresi ile teklifin hangi işe ait olduğu yazılır.

Top