Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Açık Alan Ne Demek?

Açık Alan Ne Demek?

Belirli Bir Bölgede Belirli Faaliyetler İçin Ayrılan Yeşil Alanlar!

Bir şehirde ya da belirli bir bölgede belirli faaliyetler için ayrılan yeşil alanlara “açık alan” deniliyor. Aynı zamanda sadece tarım yapılmasına izin verilen veya yeşil alan olarak kullanılmak amacıyla ayrılmış olan araziler olarak bilinen açık alanlar için ayrılan araziler üzerinde herhangi bir yapı inşasına izin verilmiyor.

Açık alan katsayısı nasıl hesaplanır?

Açık alan hesabı için gerçekleştirilen tüm ölçüm işlemlerine “açık alan katsayısı” deniliyor. Açık alan katsayısı matematiksel olarak hesaplanmaktadır. Söz konusu hesaplamalardan özellikle şehir planlamacılığında faydalanılıyor.

Bir kent üzerinde yer alan alanlar üzerinden söz konusu hesaplama yapılabiliyor ve öncelikle şehir içerisinde yer alan yeşil araziler ya da tarım araziler belirleniyor.

Açık alan hesaplamasında önce açık alan olarak belirlenen arazinin metrekaresi hesaplanıyor. Ardından şehrin bütün alanları yüzölçümü olarak hesaplandıktan sonra, şehir alanlarının açık alanlara bölünmesi ile birlikte şehrin açık alan katsayısı hesaplanıyor.

Hesaplanan bu alanlar ile birlikte şehrin açık alan yoğunluğu hakkında bilgi edinilebiliyor. Şehirlerin katsayılarını ve hesaplamaları imar yönetmeliği kapsamında öğrenilebiliyor.

Top