Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

2B Arazi Tapusu Alabilmek Mümkün Mü?

2B Arazi Tapusu Alabilmek Mümkün Mü?

2b arazi nedir? Eskiden orman bölgesi durumunda olan ve artık orman olma vasfını yitirmiş araziler, 2b arazi olarak adlandırılıyor ve bu araziler için 2b arazi tapusu çıkartılıyor. Bu arazilerin durumu, Orman Kanunu’nun 2. maddesinin ilk fıkrası B bendinde açıkça belirtildiği için araziler, ilgili maddenin kısaltması olan 2b arazi olarak isimlendiriliyor. Kaydı hazinenin üzerinde görülen, fakat orman alanının sınırlarının dışına çıkmış ya da kadastro tarafından orman sınırları dışına çıkarılacak olan araziler, 2b araziler kapsamında değerlendiriliyor. Geri kazanılması ve ıslah edilmesi mümkün olmayan bu araziler üzerinde; doğalgaz, su, elektrik gibi alt yapı hizmetleri gibi devlet tarafından karşılanan yaklaşık 400 bin yapı bulunuyor.

2b arazilerin Türkiye üzerinde dağılımı ve genel nitelikleri nelerdir?

Türkiye’deki 2b arazilerin yaklaşık %80’i; Antalya, Kocaeli, Mersin, Yalova gibi illerde yer alıyor. Genellikle zeytinlik, otlak ve narenciye alanı olarak kullanılan bu araziler, yüksek rantlı bölgeler olarak dikkat çekiyor. 400 bin hektardan daha fazla bir alan kaplayan 2b araziler üzerinde 400 bin civarı yapı bulunuyor ve bu yapıların altyapı gereksinimleri devlet tarafından karşılanıyor.

2b araziler herkes tarafından satın alınabilir mi?

Anayasanın 169. ve 170. maddelerinde açıkça belirtildiği üzere 2b araziler, orman köylüsü dışındaki 3. kişilere satılamıyor. 2b arazi tapusu almaya hak kazanmak için, satın alınmak istenen araziyi 31 Aralık 2011 tarihinden önce kullanıyor olmak ve belirtilen süre içerisinde yetkili mercilere başvurmak gerekiyor. Bu konuda illerde defterdarlıklar, ilçelerde ise mal müdürlükleri yetkili merciler olarak işlem yapıyor. Bunun yanı sıra, hak sahibi olmak isteyen kişilerin idare tarafından belirlenen başvuru işlemi bedelini itiraz ve dava konusu etmeksizin kabul etmeleri ve ödemeleri gerekiyor. Gerekli nitelikleri üzerinde taşıyan ve başvurusunu yapan hak sahiplerine arazi satışları, başvuru süresinin sona ermesinden itibaren 6 ay içerisinde gerçekleşiyor.

2b arazi tapusu sahibi olabilmek için ödemeler nasıl gerçekleşir?

Hak sahipleri, arazi için idarenin belirlediği satış bedeline itiraz edemiyor ve bunu dava konusu yapamıyor. Bu arazilerin satış bedeli peşin veya taksitle ödenebiliyor. Satış bedelinin tamamının peşin ödenmesi durumunda %20, bu bedelin en az yarısının peşin ödenmesi durumunda ise %10’luk bir indirim sağlanıyor. Arazinin tamamını peşin alan ya da en az yarısını peşinat olarak ödeyen hak sahiplerinden bu tutar, idare tarafından yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde tahsil ediliyor. Peşinatsız satın alımlarda ise satış bedelinin %10’unun, yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde ödenmesi gerekiyor. Kalan tutar ise belediye ve mücavir alan sınırları içerisindeki araziler için en fazla 3 yıl içerisinde 6 eşit taksitte ve bu alan dışındaki araziler için ise en fazla 4 yıl içerisinde 8 eşit taksitte faizsiz olarak ödenebiliyor.

Top